Ana sayfa Teknoloji Sosyal medya&İnternet Netflix birkaç dakika içinde “8 Milyar Dolar” kaybetti

Netflix birkaç dakika içinde “8 Milyar Dolar” kaybetti

632
0
[Pixabay]
Okuma süresi: < 1 dakika

Eğlence devi Disney’in video platformunu hayata geçireceği tarihi açıklaması, en büyük rakibi Netflix’in hisselerinde ani düşüşe neden oldu.

Bu yıl 12 Kasım’da aktif olacağı belirtilen ve Netflix’ten daha ucuz abonelik ücretleriyle dikkat çeken Disney+‘ın potansiyel gücü Netflix‘i şimdiden olumsuz etkikemeye başladı.

Netflix hisseleri Disney+ detaylarının açıklanmasının hemen ardından 8 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. ABD’de aylık 6.99$ abonelik ücretiyle rekabete dahil olacak Disney+, Netflix’in aylık 11$’lık ücretinden çok daha makul kalıyor.

Onlarca yıllık geçmişe sahip eğlence devinin kolunun altında, onbinlerce saatlik arşiv içerik zaten mevcut. Ancak Disney sadece platforma özel yeni içerikler de üretmeye başladı bile. İçeriklerle ilgili detaylı bilgileri bu haberden okuyabilirsiniz.

Online video pazarında devrim yaratan, zamanla pek çok medya devinin rekabete girmesine de yol açan Netflix, abone sayısı ve aktif olduğu ülke sayısı anlamında dünya lideri olsa da, kızışan rekabette zor günlerle karşılaşabilir. Zira kendi orijinal içeriklerini üretmek için milyarlarca dolar harcamaya devam eden Netflix, henüz kâra geçebilmiş bir şirket değil. Önümüzdeki dönemde gerçekleşecek platform savaşlarında Netflix, öncü konumu sürdürebilmek için ne gibi stratejiler geliştirecek göreceğiz.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlanmıştır.