Ana sayfa Dünya Tayvanlı kadının gözünden dört “canlı” arı çıkarıldı (video)

Tayvanlı kadının gözünden dört “canlı” arı çıkarıldı (video)

1032
0
[Pixabay]

Gözündeki aşırı yanma ve kaşınma nedeniye hastaneye giden Tayvanlı kadının gözünü muayene eden doktorlar, dört tane canlı arının gözün içinde hapsolduğunu fark etti.

Tayvan’da yaşayan “Bayan He”, Halictidae olarak bilinen ter arılarının hışmına uğradı. BBC’de yer alan habere göre, 28 yaşındaki kadın Qing Ming mezar temizleme festivali kapsamında akrabalarının mezarını temizliyordu. Aniden bir esinti bastırınca, gözüne büyük miktarda toz-toprak kaçtı.

Gözündeki kızarıklık bir türlü geçmeyen ve zamanla şişmeye başlayan genç kadın, hastaneye giderek kulak-burun-boğaz uzmanı Dr. Hong tarafından muayene edildi. He’nin gözünü mikroskop altında inceleyen Dr. Hong, “böceğe benzeyen siyah bir şey gördüğünü” belirtti.

Siyah şeyin, He’nin gözüne saplanan dört canlı arıdan bir tanesinin bacakları olduğu anlaşıldı. Dr. Hong, canlı olduğunu fark ettiği arıları bir bir çekerek çıkardı.

Video bazı okuyucuları rahatsız edebilir:

Göz ve arıların sağlık durumu iyi

Anlaşıldığı üzere, protein ihtiyacını polenlerin yanı sıra insanların ter ve göz yaşları ile de gidermeyi seven ter arıları genç kadının gözüne kaçmıştı. Ter arılarının, en küçük arı türlerinden biri olduğu biliniyor.

Dr. Hong ve ekibi tarafından yayımlanan araştırma makalesine göre, ter arıları çok küçük oldukları için genelde insanlar yüzlerine konduklarında onları fark etmiyor bile. Hatta, göz yaşı veya ter içmek için bir göze yedi tanesinin geldiği biliniyor.

Dr. Hong, He’nin çok şanslı olduğunu çünkü gözünü ovuşturmadığını, aksi takdirde arıların gözünü muhtemelen sokmuş olacağını ifade etti. Öyle ki, He’nin gözü sağlığına kavuştuğu gibi arıların tümü vahşi doğaya geri döndü.