Ana sayfa Diğer Bilimler Matematik Michio Kaku: “Her Şeyin Teorisi” 2100 Yılına Kadar Kanıtlanacak

Michio Kaku: “Her Şeyin Teorisi” 2100 Yılına Kadar Kanıtlanacak

2799
0

Michio Kaku dünyanın en bilinen ve belki de en sevilen teorik fizikçisi ve fütüristi.

Pek çok kez Türkiye’ye de konuşma yapmaya gelen Michio Kaku kitaplarıyla da geniş kitlelere ilham veren bir isim.

Michio Kaku salı günü katıldığı bir online sohbette insanlığın “her şeyin teorisine” 2100 yılında kadar cevap bulacağını düşündüğünü belirtti.

Reddit üzerinden düzenlenen “Ask Me Anything” (Bana Herşeyi Sor) sohbetine katılan Kaku’ya bir kullanıcı “Sizce ömrünüz boyunca göreceğiniz en inanılmaz şey ne olur?” diye sordu. Kaku’nun cevabı şöyle oldu:

Ömrüm yetmeyebilir ama bu yüzyıl içinde her şeyin teorisinin ispatlanacağını düşünüyorum”.

Michio Kaku uzaylılar tarafından kaçırılırsak ne yapmamız gerektiğini anlattı

Nedir Her Şeyin Teorisi?

Her Şeyin Teorisi, hücrelerimizden, galaksilere, kara deliklerden kuantum mekaniğine kadar evrendeki her şeyin, tüm olayların tek bir fizik yasasıyla izah edilmesini ifade ediyor. Yani evrende bildiğimiz her şeyin tek bir bilimsel açıklamasının olmasından bahsediyoruz.

Gerçek olup olmadığı bilinmese de Einstein’dan, Stephen Hawking’e pek çok bilim insanın peşinden koştuğu ve ispatlamaya çalıştığı teoridir. Kaku’nun öngörüsü gerçeğe dönüşürse, bu yüzyıl içinde heyecan verici gelişmelere tanık olabiliriz.

Kaku sohbet sırasında gelecekle ilgili başka öngörülerde de bulundu. Kaku’nun yakın gelecek öngörüleri arasında beyinlerimizi birbirine bağlayacak bir ağ, yıldızlara yolculuk yapacak uzay gemileri, yaşlanmayı kontrol altına alacak genetik müdahaleler ve dünya dışı bir uygarlıktan alınacak ilk sinyal de var.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlanmıştır.

KAYNAKGelecek Şimdi
Önceki makaleAmazon Yapay Zeka Kullanarak Verimi Düşük Çalışanları İşten Çıkardı
Sonraki makaleNorveçli balıkçıların yakaladığı beyaz balina Rus casusu olabilir
2011 yılında THY'nin Rio de Janeiro-İstanbul seferiyle Türkiye'ye göç eden Supugti, o yıldan bu yana kodlama alanında kendini geliştiriyor. Gündüzleri mağarasında video oyun oynamaktan hoşlanan Supugti, gece yarısından sonra insan beyni yemekle meşgul oluyor. DijitalX'te basın bültenlerini ve içerik anlaşması kapsamındaki yazıları girmekten sorumludur.