Ana sayfa Bilim Resmi uyarı: Plasenta yemenin sağlığa hiçbir faydası yok

Resmi uyarı: Plasenta yemenin sağlığa hiçbir faydası yok

1327
0
Okuma süresi: 2 dakika

ABD Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi (CDC), ünlüler arasında yayılmaya başlayan ve kısa sürede suyu çıkan trendler arasına giren plasenta tüketiminin gereksiz ve zararlı olduğunu açıkladı.

Nasıl başladığı bilinmez, Kim ve Kourtney Kardashian ile öne çıkan ve X-Men: Firt Class aktörü January Jones ile devam eden plasenta yeme adeti küresel alanda da yayılmaya başlamış durumda. Ancak doğumdan sonra pişirilerek, taco yapılarak, hatta milkshake’e dönüştürülerek tüketilen plasentanın sağlığa hiçbir faydası olmadığı açıklandı. Dahası, ABD’de yaşanan bir vakanın ardından plasenta yemenin yeni doğan bebeklerin hastalanmasına neden olabileceği belirtildi.

Plasentayı farklı yiyeceklere dönüştürmeye yönelik sosyal medya paylaşımlarına bakıldığında, bunu yapan insanların açıkça ilgi çekmeye çalıştığını anlamak zor değil. Bazıları Amazon’da bulabileceğiniz “25 Plasenta Tarifi” gibi kitaplar hazırlamaya kadar durumu ilerletmiş durumda. Vaktini plasenta milkshake veya taco yapmakla geçirmek isteyenler için daha basit bir yöntem de mevcut: Plasentanın kapsüller halinde tüketilmesi.

Çocuğunuzu riske sokacak bakteri kapabilirsiniz

Plasentayı kapsüller halinde tüketmek isteyenler, hiçbir tıbbi faydası olmayan bedensel atığı haplara dönüştüren kliniklere gönderiyor. ABD’nin Oregon eyaletinde bu yöntemi deneyen bir annenin başına gelenler ise bu yöntemin sağlığa direkt tehdit oluşturduğunu gösterdi.

Portland kentinde bir klinik annenin gönderdiği plasentayı temizleyip kurutuyor, ardından öğüterek kapsüllere dolduruyor. Kapsülleri tüketmeye başlayan kadının bebeği bir süre sonra hastalanıyor. Doktorlar enfeksiyonun ilk başta nasıl oluştuğunu anlamıyor. Sonrasında, annenin doğum ardından plasentasının kendisine verilmesini istediğini öğreniyorlar.

Kapsüllerdeki plasenta incelendiğinde, enfeksiyona neden olan bakteri tespit ediliyor. CDC, plasentanın klinik tarafından yeterince iyi temizlenmediğini ve bakteriler ile anneye gönderildiğini düşünüyor.

Bebek antibiyotik tedavisi ile sağlığına kavuşurken, CDC plasenta yemenin sağlığa hiçbir faydası olmadığına dair resmi açıklama yapmak zorunda kaldı. En son vakada olduğu gibi bu uygulamanın sağlığı tehdit ettiği de ortaya çıktı.

CDC tarafından yapılan açıklamada, “Plasenta tüketiminin doğumdan sonra kadınlara psikolojik ve fiziksel faydalar sunduğu öne sürülüyor. Ancak bu öngörü bilimsel veriler ile doğrulanmış değil” ifadesi kullanıldı. Yetkililer, “plasenta tüketimi için belirlenmiş hiçbir standart olmadığını da not düştü.

CDC, plasentanın ne yemek ne de kapsül olarak tüketilmesi gerektiğini, aksi halde zararlı bakterilerin sağlığı tehdit edebileceğini belirtti.