Ana sayfa Küresel Dünya SpaceX’in 2023’te Ay’a göndereceği Yusaku Maezawa: Param kalmadı

SpaceX’in 2023’te Ay’a göndereceği Yusaku Maezawa: Param kalmadı

2586
0
[SpaceX]

Japonya’nın en zengin insanları arasında yer alan ve SpaceX’in 2023’te Ay’a düzenlenecek görev için seçtiği Yusaku Maezawa, Twitter’dan yaptığı açıklamada “parasının kalmadığını” belirtti.

SpaceX Starship uzay aracının 2023’te Ay yörüngesine düzenlemesi planlanan yolculuğun bilinen ilk yolcusu Yusaku Maezawa, 4 Mayıs günü Twitter’dan yaptığı açıklamada “birçok sanat çalışmasını satılığa çıkaracağını açıkladı. Maezawa, aldığı kararın maddi nedenlerden mi kaynaklandığı sorusuna, “Evet, hiçbir zaman param yok çünkü hep harcıyorum” cevabını verdi.

Maezawa’nın gülen yüz emojisi ile tamamladığı tweet’i haliyle gerçekleri yansıtmıyor. Yine de, Japon milyarder geçmişte çok daha iyi günler görmüştü. Çevrimiçi giyim perakendesi Zozo’nun sahibi olan Maezawa, geçtiğimiz yıl 700 milyon dolar kaybetmiş ve Maezawa’nın Japonya’nın en zengin insanlar listesinde dört basamak gerileyerek 22’nciliğe düşmesine neden olmuştu. Forbes listesine göre Maezawa’nın şahsi serveti 2 milyar dolar.

Japon milyarder aynı zamanda açık artırma evlerinin de tanıdığı bir yüz. Maezawa 2017’de Sotheby’s ve Christie’s müzayede evlerinde iki gün içinde 98 milyon dolar harcayarak gündeme oturmuştu. Üçüncü günü de Basquiat imzalı bir tabloyu 110.5 milyon dolara satın alarak kapamıştı. Maezawa’nın satmayı planladığı sanat parçaları arasında Andy Warhol imzalı eserlerin de olduğu ve 16 Mayıs günü New York Comtemporary Art Evening Auction etkinliğinde satılacağı belirtildi.

Maezawa’nın serveti ve harcamaları hakkındaki en merak edilen hususlardan biri şüphesiz SpaceX’e yaptığı bağış. Milyarderin 2023 Ay yolculuğu için Elon Musk’ın ifadesiyle “ciddi bir miktar” bağışta bulunduğu biliniyor. Bu rakam hiç açıklanmamış olsa da, Starship’in Ar-Ge sürecinde kullanılacağı düşünüldüğünde yüzlerce milyon dolar civarında olduğunu söylemek abartmak olmaz.

Maezawa’nın Ay yolculuğu için ne zaman eğitimlere başlayacağı ve kendisine eşlik edecek diğer 7 yolcunun kim olacağı ise henüz belirsiz.

Ek okuma önerisi:
İlk Ay yolcusu Yusaku Maezawa Twitter’ın retweet rekorunu kırdı

KAYNAKQuartz
Önceki makaleSamsung Galaxy S10 ve Windows Telefonunuz uygulaması ile bildirimler artık PC’de
Sonraki makaleBM biyoçeşitlilik raporu: Doğa, insanlık tarihindeki en kötü durumunda
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.