Ana sayfa Teknoloji Siber dünya&güvenlik Google Maps, Incognito Modu ile verilerinizi saklamanıza izin verecek

Google Maps, Incognito Modu ile verilerinizi saklamanıza izin verecek

591
0
[Henry Perks/Unsplash]

Gizliliğe verdiği önemi artıran (!) Google, Google I/O 2019 konferansında Google Maps kullanıcılarının Incognito Modu kullanabileceğini ve verilerinin kayıt altına alınmayacağını açıkladı.

Google Maps, artık Incognito Modu içerecek. Ne anlama geldiğini özetleyelim: Google Maps kullanırken konum bilginiz Google tarafından saklanıyor ve Google hesabınız ile eşleştiriliyor. Incognito Modu’nda ise konum bilginiz saklanmayacak ve kendi elinizle verinizi silmeniz gerekmeyecek. Not düşülmesi gereken nokta, Google’ın konum bilginize sahip olmamasının mobil operatörünüz için de geçerli olmadığı.

Incognito Modu, YouTube kullanıcıları için de kullanılabiliyor.

İyi haber, bu içeriğin Google I/O konferansında açıklanan gizlilik odaklı tek yenilik olmaması. Artık Google’a veri geçmişinizi her 18 ay veya üç ayda silme talimatı verebilecek veya manuel olarak silebileceksiniz. Otomatik veri geçmişi silme özelliği, önümüzdeki haftalarda hesap ayarlarına gelecek.

Bir diğer yenilik, gizlilik ayarlarına erişmenin yakın zamanda çok daha kolay olacağı. Google uygulamalarında sadece profil fotoğrafına tıklayarak “Google hesabınızı yönetin” seçeneğine tıklamak sizi gizlilik ve güvenlik ayarlarına götürecek. Söz konusu özellik bu ay içerisinde Maps, YouTube, Chrome ve diğer Android uygulamalarında belirecek.

Google, Android’in yanı sıra Web üzerinde de gizliliğe daha fazla önem verdiğini göstermek istiyor. Artık Android 7.0 ve üzeri mobil işletim sistemleri kullanan tüm telefonlarda iki adımlı güvenlik kontrolü kullanabileceksiniz. Böylece Google hesaplarınızın güvenliğini en güvenilir yöntem ile koruyabileceksiniz.

Yıllar boyu yaşanan skandallar ve kullanıcı bilgileri ihlallerinin ardından Google ve Facebook gibi firmaların gizliliğe belli zamanlarda eğildiğiniz görüyoruz. Ancak en iyi çözüm teknoloji devlerini denetleyecek bir düzenleyici sistem gibi görünüyor.