Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar Başkasının Pasaportuna Akıllı Telefon Kaydettirme Devri Sona Erdi

Başkasının Pasaportuna Akıllı Telefon Kaydettirme Devri Sona Erdi

686
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Resmi gazetede yayınlanan yeni kanunla artık başka pasaportlara IMEI kaydettirmek yasak!

Yurtdışından ülkemize getirilen akıllı telefonlarla ilgili olarak yeni bir karar alındı ve resmi gazetede yayımlandı. Karara göre artık başkasının pasaportu üzerinden akıllı telefonunuzu kaydettiremeyeceksiniz. Karar 15 gün içerisinde yürürlüğe girecek.

Normalde yurtdışından getirdiğiniz telefonları herhangi birinin pasaportuna kayıt ettirebiliyorsunuz ve  kayıt işleminden sonra 2 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde akıllı telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. Yeni kararda ise bu süreç değişti. Artık sadece TC Kimlik numaranız üzerine kayıtlı hatlar ile beraber yurtdışından getirdiğiniz telefonları kullanabiliyorsunuz.

Ülkemizdeki ÖTV oranının çok yüksek olması sebebiyle bir çok insanın yurtdışından akıllı telefon getirtmesi ve onları getirttiği kişilerin pasaprtuna kaydettirmesi devletin de dikkatini çekti.

Yeni karar ile beraber artık yurtdışından ülkeye akıllı telefon getirmek daha zor bir hale geldi.. Yurtdışından akıllı telefon getirip satmak istediğinizde de bununla ilgili olarak kısıtlamalar mevcut. Alacak olan kişinin de pasaportu üzerinden kayıt yaptırması gerektiğini belirtelim.

Son haftalarda akıllı telefonlar için olan ÖTV zammından sonra,  yurtdışından yapılan alışverişlerde 22 Euro altına olan vergi muafiyetinin kalkması gibi gelişmeler yurtdışı üzerinden yapılan alışverişleri zorlaştırmıştı. Bunların haricinde 2 yılda bir olan akıllı telefon hakkının 3 yılda bir olarak güncelleneceği söylentisi, yurtdışından gelen telefonların IMEI kayıt ücretinin artacağı dedikodusu da kulislerde dolaşıyor.