Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Uber XL İstanbul Macerasına Son Verdi

Uber XL İstanbul Macerasına Son Verdi

390
0
Uber XL Türkiye'deki faaliyetlerine son verdi.
Uber XL Türkiye'deki faaliyetlerine son verdi.
Okuma süresi: 2 dakika

Uber XL üyelerine gönderdiği e-posta ile İstanbul’daki Uber XL faaliyetlerinin 31 Mayıs itibariyle sonlandırdığını duyurdu. 2014 yılında ülkemizde faaliyetlerine başlayan Uber 2019 yılında son vermek zorunda kaldı.

Ülkemizde 5 yıldan beri faaliyette olan ve özellikle taksicilerle ile yaşadığı sorunlarla gündem olan Uber, gönderdiği e-posta ile faaliyetlerine son verdiğini duyurdu.

Dünyada 63 ülkede ve 700’den fazla şehirde hizmet veren Uber, günde 15 milyon kişinin yolculuk yapmasına imkan sağlıyor. Ülkemizde sıkıntılar yaşayan Uber, özellikle taksicilerin Uber XL araç sahiplerine yaptıkları saldıralar ile gündemdeydi. Nisan ayında Türkiye piyasasından çekileceği söylentileri yayılan Uber 31 Mayıs itibariyle faaliyetini sonlandırdı.

Uber XL Türkiye'deki faaliyetlerine son verdi.
Uber XL Türkiye’deki faaliyetlerine son verdi.

Uber üzerinden sadece Sarı ve Turkuaz Taksi çağırabileceksiniz.

Bu haberlerin ardından yaptığı açıklamada Uber, ülkeden çekilmenin söz konusu olmadığını duyurmuştu. Uber XL sürücülerinin yaşadığı sorunların artarak devam etmesinin ardından Uber bu kararından vazgeçmiş gibi görünüyor.

Uber’in yaptığı açıklamaya göre sadece Uber XL faaliyetleri duruyor. Türkiye’deki Uber kullanıcıları platform üzerinden Sarı ve Turkuaz taksi çağırabilecek. Türkiye’de Uber’in 4 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Uber’ın Yaptığı Basın Duyurusu

Tek bir tuşa basarak istediğiniz yere gitme fikriyle yola çıkan Uber, bugün dünyada 63 ülkede, 700’den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global bir teknoloji platformu olmuştur.

Uber, 2014 yılı itibariyle İstanbul’da hizmet vermeye başlamış ve güvenli ulaşımın popüler seçeneği haline gelmiştir. Türkiye’de 4 milyondan fazla kullanıcı uygulamamızı indirmiş, 12,000 UberXL sürücü ortağı ile 6,000 şirket Uber sayesinde gelir elde etmiştir.

Maalesef, çok zor bir karar almak durumunda kalarak İstanbul’daki UberXL faaliyetlerimizi 31 Mayıs tarihi itibariyle durdurduğumuzu bildirmek isteriz. Uber, Türkiye için uzun vadeli bir iş ortağı olmak istemektedir. Yolcularımıza Sarı Taksi ve Turkuaz Taksi ürünlerini sunmaya devam edeceğiz.

Uber olarak Türkiye’ye olan bağlılığımızı koruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve tüm ilgili yerel paydaşlarla beraber çalışmak istiyoruz.

Bize güvenen tüm yolcularımıza ve her koşulda saygınlık ve profesyonellikleri ile örnek olan her bir UberXL sürücü iş ortağımıza çok teşekkür ediyoruz.

Uber’le ilgili alternatif haberler