Ana sayfa Bilim Astronomi Hayabusa 2’nin Ryugu yüzeyinden 10 metre mesafede çektiği fotoğraf

Hayabusa 2’nin Ryugu yüzeyinden 10 metre mesafede çektiği fotoğraf

657
0
[JAXA]
Okuma süresi: < 1 dakika

Ryugu asterodi üzerinde gözlem ve numune toplama görevine devam eden Hayabusa 2, göktaşının üzerine işaretleyici bıraktığı esnada tarihi bir fotoğraf çekti.

Japonya Uzay Ajansı’nın (JAXA) gerçekleştirdiği en kapsamlı asteroid görevlerinden birini temsil eden Hayabusa 2, yaklaşık bir yıldır gözlemlediği Ryugu asteroidinin sadece 10 metre mesafeden görüntüsünü yakaladı. Hayabusa, Şubat ayında Ryugu üzerine ateşlediği mermiler ile yüzeyden kopan parçalardan numune toplamıştı. Aynı işlemi tekrar gerçekleştirecek olan Hayabusa 2, Mayıs sonunda mermimerini ikinci kez ateşleyeceği noktaya işaretleyici bıraktı.

30 Mayıs tarihinde JAXA tarafından verilen komutlar ile uzay aracı Ryugu yüzeyine 9 metre mesafe kalacak kadar sokuldu. Mermilerin ateşleneceği noktaya işaretleyici bırakan Hayabusa 2 yavaşça uzaklaşma başladı. Bu esnada çekilen fotoğraf, 5 Haziran’da JAXA Twitter hesabında paylaşıldı:

Burada bir saniye durup bir düşünelim: Yukarıda tanık olduğunuz fotoğraf Dünya’dan 300 milyon kilometre ötede gezinen 600 kg ağırlığında ve buzdolabı büyüklüğündeki bir uzay aracı tarafından çekildi. Saatteki hızı yaklaşık 25 km olan Hayabusa 2’nin gölgesi ile Ryugu üzerine bıraktığı işaretleyicinin temsil ettiği nokta (Hayabusa’nın hemen altında) net bir şekilde görülebiliyor.

[JAXA]

Fotoğraf, Hayabusa 2’nin CAM-H kamerası tarafından çekildi. Şubat ayındaki göreve ait kareleri de yakalayan CAM-H, kamu bağışları sayesinde geliştirilmiş ve Hayabusa 2 üzerine yerleştirilmişti.

Güneş Sistemi’nin bir başka tarafındaki OSIRIS-Rex ile eşzamanlı asteroid görevi yürüten Hayabusa 2, topladığı numuneleri 2020 yılında Dünya’ya getirecek. OSIRIS-Rex’in Dünya’ya dönüş yılı ise 2023.