Ana sayfa Biyoloji Zooloji Avcı örümceğin possumu mideye indirdiği korkutucu fotoğraflar

Avcı örümceğin possumu mideye indirdiği korkutucu fotoğraflar

3733
0
(Adam & Justine Latton/Facebook)

Vahşi doğanın en çarpıcı sahnelerini sunan Avustralya’da çekilen ve Facebook’ta paylaşılan korkutucu fotoğraflar, avcı örümceğin bir possumu tamamen yemesini içeriyor.

Evlerde ve garajlarda dev örümceklerin ve yılanların gezindiği, hamamböceklerinin sürüler halinde her an karşınıza çıkabildiği Avustralya’dan yeni ve tüyler ürperten fotoğraflar geldi. Bu sefer karşımıza çıkan sahne, genç bir possumun dev bir avcı örümcek tarafından mideye indirilmesini içeriyor.

Balık avladıkları bile bilinen türlerin aksine, avcı örümcekler genelde fare, kuş, kertenkele ve hatta bebek possum (keçeli sıçan) tercih ediyor. 2017’de yapılan bir araştırma, örümcek türlerinin bir yılda insanlığın tükettiğinden daha fazla et tükettiğini göstermişti. Yapılan hesaplara göre, örümceklerin yıllık omurgalı ziyafeti yaklaşık 800 milyon ton.

Hal böyle olunca, modern hayatın içine taşan vahşi doğa görüntüleri ile karşılaşmak Avustralya ve civar bölgelerinde hiç şaşırtıcı değil. Facebook’a düşen fotoğraflar, Justine Latton’ın kocası Adam tarafından Tazmanya’daki Mount Field Ulusal Parkı’ndaki bir pansiyonda çekilmiş.

(Justine Latton)
(Adam & Justine Latton)

ScienceAlert’a açıklama yapana Latton, “Hayatımda gördüğüm en büyük avcı örümceklerden biriydi. Yediği possum ise büyük bir ceviz kadardı” ifadesini kullandı.

Korku filmlerinden fırlama fotoğrafları inceleyen Charles Darwin Üniversitesi’nden biyolog John Woinarski, The Guardian’a yaptığı açıklamada “av olan possumun “doğu cüce possumu” yani Cercartetus nanus olduğunu söyledi.

İki türün arasında yaşam alanlarına göre fark olduğunu söyleyen Woinarski, “doğu cüce possumunun daha çok dağlık ve dağların eteklerinde yaşadıklarını” söyledi.

Son derece küçük ve şirin olan doğu cüce possumları türlerinin en küçük örneklerinden birini temsil ediyor. Bir golf topundan daha hafif olan cüce possumlar yaklaşık 11 cm uzunluğa erişiyor. Haliyle, avcı örümcekler için şirin ve lezzettli bir yemeğe dönüşüyorlar.

Queen Victoria Müzesi’nde taksonomist olan ve The Age sayfasına konuşan John Douglas’a göre fotoğraflar oldukça çarpıcı:

“Örümcekleri oldukça uzun bir süredir inceliyorum ve bir avcı örümceğin böyle bir şey yaptığına önceden tanık olmamıştım.”

pygmypossumspidersnack02
(Adam & Justine Latton)

Latton, “yetkililerin gelerek biri canlı, biri ölü ve yenmekte olan ikiliyi doğaya bıraktığını, aksi takdirde bulundukları odanın kapısının kullanılamadığını” belirtti. Örümceğe zarar verilmedi ve ziyafetine doğal ortamda devam etti.

Cüce possumların genelde bitki özü ve polen yedikleri biliniyor. Bazen omurgasızların da tadına bakıyorlar. Belki de bebek possum av olduğu güne kadar birkaç örümcek yemişti. Nihayetinde, bol protein ve vitaminli bir yemek haline geldi.

Cüce possum. [Wikipedia]

İlginizi çekebilir:

Avustralya’daki bu telefonun içinden ne çıktı dersiniz?

Avustralya örümcek yağmuruna tutuldu

Kaya sincabının kamçılı yılanı mideye indirdiği nadir fotoğraflar