Ana sayfa Bilim Dev pitonun koca bir timsahı yuttuğu anlara ait 13 fotoğraf

Dev pitonun koca bir timsahı yuttuğu anlara ait 13 fotoğraf

4488
0
Okuma süresi: 3 dakika

Vahşi doğanın en uç noktadaki sahnelerine tanık olan Avustralya’dan gelen en son fotoğraflar, dev bir pitonun koca bir timsahı mideye indirdiği anlara ait.

Gün geçmiyor ki Avustralya’nın vahşi doğasından uçuk kaçık görüntüler karşımıza düşmesin. Facebook’a düşen en yeni fotoğraflar, bir pitonun tatlı su timsahını tamamen mideye indirdiği sahneleri gösteriyor. Fotoğrafları çeken kişi, Queensland eyaletindeki Mount Isa kentinin civarındaki bataklıklarda kano yaparken timsah-piton düellosuna denk gelen Martin Muller. Karşısına çıkan sahneden korkmadan olayı takip eden Muller, acımasız pitonun avını tamamen yuttuğu ana kadar birçok fotoğraf çekti. Muller, çektiği nadir fotoğrafları GG Vahşi Doğa Kurtarma örgütüne teslim etti.

Fotoğraflarda iştahla koca timsahı yutan yılan, bir Liasis olivaceus (zeytin pitonu). Avustralya’da yaşayan en büyük yılanlardan biri olan zeytin pitonunun boyu 4 metreye kadar çıkabiliyor. Büyük kertenkeleleri sevdikleri bilinen zeytin pitonları, genelde kuş, yarasa ve fare gibi daha küçük avları tercih ediyor.

İlginç olan detay, av olan Avustralya tatlı su timsahının (Crocodylus Johnstoni, “Johnstone’nun timsahları” olarak da biliniyor) hiç de küçük olmaması. Kuyruktan burunlarına kadar uzunlukları genelde 1.5 metreye ulaşıyor.

Her ikisi de uç yırtıcı (apex predator) olarak bilinen iki canlı karşı karşıya geldiğinde, büyük olanın küçüğü yutması şaşırtıcı bir durum olarak belirmiyor.

Pitonun yemeğini bitirdikten sonraki yüz ifadesi dikkat çekici:

[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]
[GG Wildlife Rescue Inc/Facebook]

Birçok yılan türünün aksine, zeytin pitonları avlarını tek lokma halinde yutarken çenelerini yerinden çıkaramıyor. Tersine, birbirinden bağımsız olan iki alt çene avı yutmayı kolaylaştırıyor. Biri hareket ederken, diğeri lokmayı yutmak için daha fazla alan bırakıyor. Zeytin pitonu ava çenesi ile tutunduğunda “pterigoid yürüyüşü” denilen bir hareket gerçekleştiriyor. Bu esnada yılanın başı yemeğinin üzerine ve etrafında “yürüyor.”

Dev bir öğünün ardından tahmin edileceği gibi piton son derece yorucu sindirim sürecine giriyor. Timsahın tüm etini, kemiklerini ve organlarını sindirmesi piton için aylar sürüyor. Geriye, dışkı olarak sadece timsahın pulları ve dişleri kalıyor. Bu artıkların bol miktarda keratin ve mine içerdiği biliniyor. Eğer yolunuz aylar sonra Mouns Isle bataklılarına düşerse kalıntılardan güzel takılar yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Avcı örümceğin possumu mideye indirdiği korkutucu fotoğraflar

Kaya sincabının kamçılı yılanı mideye indirdiği nadir fotoğraflar

Avustralya’daki bu telefonun içinden ne çıktı dersiniz?