Ana sayfa Dünya Ağzında e-sigara patlayan gencin çenesi ikiye bölündü

Ağzında e-sigara patlayan gencin çenesi ikiye bölündü

Okuma süresi: 2 dakika

ABD’de yaşayan 17 yaşındaki gencin kullandığı e-sigara ağzında patlayınca çenesi ortadan ikiye çatladı ve birçok dişi patladı.

Nevada eyaletinde yaşayan Kailani Burton, oğlunun sigara alışkanlığını ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını düşündüğü için ona e-sigara aldı. Ancak e-sigara oğlunun ağzında patlayınca tam bir kabus ile karşı karşıya kaldılar.

Austin adındaki gencin ağzında patlayan e-sigara çenesini ikiye bölerken birçok dişinin patlamasına neden oldu. Dahası, çenesinde delik açılan genç kanlar içinde kaldı. Kaldırıldığı hastanede malzeme yetersizliği ile geri çevrilen Austin, doktorlarla beraber 320 km ötedeki Salt Lake City Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldı.

Austin’e ilk müdahakeyi yapan doktorlardan Jonathan Skirko, karşılaştıkları durumun “hızlı araç çarpışması veya yakın mesafeden mermi yarasına benzediğini” söyledi. Doktorlar beş saat süren yol boyunca Austin’in ağzını gazlı bez ile doldurdu ve kusmuk torbası tuttu.

Bugüne dek boz ayı saldırısı olmak üzere birçok yüz travması ile karşılaştığını belirten Skirko, e-sigaranın bu denli yaralanmaya neden olabileceğini hiç tahmin etmediğini belirtti. E-sigaranın patlaması nedeniyle Austin’in alt çenesi tamamen şişerken, üst dudağı yandı ve ağzında büyük bir kesik oluşmuştu.

Austinin halen eksik sayıda dişi var. [New England Journal of Medicine]

“Lityum-iyon bataryalar güvenli değil”

İki ameliyat ile sağlığına kavuşan Austin’in çene kemiğini sabitlemek için titanyum kullanıldı ve çok sayıda dikiş atıldı. Çenesinde ortaya çıkan deliğin, patlayan e-sigaranın şarapneli veya yerinden fırlaran bir dişten kaynaklandığı belirtildi.

Austin’in vakası New England Journal of Medicine dergisinde araştırma raporu olurken, British Medical Journal’da yayımlanan bir diğer araştırma raporuna göre 2015 ile 2017 arasında 2,035 e-sigara patlaması gerçekleşti. ABD İtfaiye İdaresi, “lityum-iyon bataryaların e-sigaralar için güvenli bir enerji kaynağı olmadığını” açıklamıştı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

“E-sigaraların şekil ve yapımları batarya sorun çıkardığı zaman “alev çıkaran roketlere” dönüşmelerine neden olabilir (bu risk diğer lityum-iyon bataryalı cihazlardan daha yüksek olmak üzere).”

New York Post’a göre ABD Gıda ve İlaç İdaresi de e-sigaraların bataryalarını riskli kabul ediyor ancak herhangi bir yasak konusunda hiçbir eğilim mevcut değil.

Bugün 18 yaşında olan Austin liseden mezun oldu ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor. Asla sigara içmek gibi de bir niyeti yok.