Ana sayfa Bilim Karnında çektiği 10 yıllık acının kaynağı ameliyatta ortaya çıktı

Karnında çektiği 10 yıllık acının kaynağı ameliyatta ortaya çıktı

2026
0
[wonderplugin_cond deviceinclude="Android"] [/wonderplugin_cond]

Çinli doktorlar 10 yıl boyunca karnında çektiği acı sona ermeyen kadını ameliyata aldıklarında tüm taramalardan saklanmayı başaran sorunu buldu.

Karnında çektiği acıları dindirmek için birçok doktora gitmesine rağmen çare bulamayan 41 yaşındaki kadın, hastaneye başvurmasının ardından hemen ameliyata alındı. Ameliyatta, yıllarca taramalarda belirmeyen sorunun 30 santim uzunluğunda bir parazit olduğu anlaşıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren doktor Li Juan AsiaWire sayfasına yaptığı açıklamada “gözlerine inanamadığını” belirtti. Doktor Juan, “saklanmayı başaran parazitin yıllar boyunca kadının bağırsaklarında büyümek için ideal bir ortam bulduğunu” söyledi.

Ameliyat öncesinde yapılan testlerde, kadının ascariasis (bağırsak solucanı) olduğu anlaşıldı. Bu hastalık, parazitin yumurtalarını taşıyan su veya gıda tüketildiği zaman ortaya çıkıyor. ABD Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre, dünya genelinde yaklaşık 1.2 milyar kişi bağırsa solucanı ile yaşıyor.

Juan, hastanın parazit ile nasıl enfeksiyon kaptığını kesin olarak bilmediklerini, muhtemelen görmesi çok zor olan yumurtaları temiz olmayan gıda veya su içtiği için vücuduna aldığını söyledi. Çin’in kırsal bir bölgesinde yaşadığı anlaşılan kadın, birçok defa suyu kaynatmadan içtiğini açıkladı.

Söz konusu senaryonun devamı daha da iç karartıcı. Eğer paraziti kapan kişilerin dışkısı toprakta gübre haline gelir veya dış ortamda kalırsa, diğer insanlara bulaşma riski de hayli artıyor.

Anlamak hiç de kolay değil

İçinizde bir bağırsak solucanı olup olmadığını anlamak maalesef çok kolay değil (belki böylesi daha iyi). Ama eğer varsa ilk belirtilerden bir karın ağrısı. CDC’ye göre, öksürmek bir ikinci semptom. Sebebi ise solucanın vücudunuz içinde hareket ediyor olması.

Eğer semptomları gösteriyorsanız, teşhis için dışkınızdan numune vermeniz gerekiyor. Mikroskop ile incelendiğinde yumurta ortaya çıkarsa solucan kendini ele veriyor.

Bazen, enfekte olan insanlar tuvalatte veya öksürerek paraziti atabiliyor. CDC, böyle bir durumda incelenmesi için parazitin doktorlara götürülmesini tavsiye ediyor (düşünmesi bile korkunç).

Genelde bağırsak solucanı ciddi sağlık sorunlarına sebep vermiyor. Ancak vücudunuzda birden fazla parazit dolanıyor ise bağırsaklarınız tıkanabilir, aşırı acı çekebilir, kusmaya başlayabilirsiniz…

Hijyen, hijyen, hijyen.

İlginizi çekebilir:

Beyin tümörü olduğu sanılan kütlenin ameliyatta canlı olduğu anlaşıldı

Kulağından 10 cm uzunluğunda kırkayak çıktı