Ana sayfa Bilim Falcon Heavy ana kademesinin iniş platformunu ıskaladığı ana ait video

Falcon Heavy ana kademesinin iniş platformunu ıskaladığı ana ait video

Okuma süresi: 3 dakika

SpaceX Falcon Heavy roketi dün yapılan ateşlemede 24 uyduyu başarıyla yörüngeye taşıdı. Termal izi uzaydan bile görülen roketin ana kademesi az farkla iniş platformunu ıskaladı.

Mevcut en büyük derin uzay roketini temsil eden Falcon Heavy, Elon Musk’ın ifadesiyle dün “en zorlu görevini” gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı için yapılan ilk, roketin ise üçüncü ateşlemesini gerçekleştiren SpaceX, 24 uyduyu yörüngeye konumlandırarak tam başarı elde etti.

STP-2 görevi, alışageldiğimiz uydu ateşlemerinin bir üst seviyesi kabul edilebilir. 24 uyduyu yörüngede üç farklı irtifaya taşıyan FH, ikinci kademesi ile toplamda dört ateşleme gerçekleştirdi. Uydular, belli irtifalara teker teker bırakıldı.

Uydu konumlamasının ardından FH ikinci ve üçüncü kademeleri (roketin sağ ve solunu oluşturan Falcon 9 roketleri), başarıyla ABD’nin Doğu Yakası’na inmeyi başardı. Ana kademe roket ise iniş platformunu az farkla ıskaladı:

Falcon Heavy’nin izi uzaydan bile görüntülendi

FH tarafından taşınan uyduların altısı, NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından kontrol edilen GOES-East uydusunu destekleyecek. Taşınan mikro uydular, NOAA’nın COSMIC-2 adı verilen ve meteoroloji, iyonosfer ve iklim gözlemlerinde kullanılacak. GOES-East, atmosferde yükselişi sırasında FH roketini aşağıdaki gibi görüntüledi:

Yörüngeye ateşlenen diğer uydular arasında NASA’nın daha etkin uzay aracı yakıtı test edeceği “Yeşil İtici İnfüzyon Görevi”, yine NASA’nın atomik saati ve Planetary Society örgütünün güneş yelkenlisi prototipi olan Lightsail-2 uzay aracı yer alıyor.

SpaceX’in STP-2 görevinde Falcon Heavy kanatları olan Falcon 9 roketleri, ilk kez Nisan ayında gerçekleştirilen Arabsat-6A ateşlemesinde kullanılmıştı. İki roket, ikinci resmi görevlerinin ardından Cape Canaveral Hava Üssü’ndeki “Landing Zone-1” (İniş Bölgesi 1) platformuna inmeyi başardı. Ana kademeyi temsil eden roket, yukarıdaki videoda görüldüğü gibi FLorida açıklarında bekleyen “Of Course I Still Love You” yüzen platformunu ıskaladı. FH ısı kalkanı ise ağ taşıyan gemi ile “ilk kez” yakalandı.

Yeniden kullanılabilir roketleri ile müthiş tasarruf eden ve harika görevler gerçekleştiren SpaceX, yörünge görevlerinde tecrübesini gözle görülür biçimde artırdı. Sırada, Ay ve sonrasında Mars var.

STP-görevinin harika fotoğraflarına bakmak isterseniz: