Ana sayfa Dünya Japonlar kiraladıkları otomobilleri sürmeden geri teslim ediyor

Japonlar kiraladıkları otomobilleri sürmeden geri teslim ediyor

1501
0
Okuma süresi: 2 dakika

Araç kiralama yöntemi düşük maliyetli ulaşım için en iyi yöntemlerden biri olsa da Japonlar kiradıkları otomobilleri sıfır kilometre yol kat edip teslim ediyor.

Japon araç paylaşım hizmeti sunan Orix, bir süre önce çok sayıda müşterisinin otomobil kiraladığını ancak araçların kullanılmadan teslim edildiğini fark etti. Asahi Shimbun sayfasında yer alan bilgiye göre, Orix kilometre başına ücret hesapları yaparken birçok aracın “0 kilometre yol kat ettiğini” tespit etti. 1.2 milyon kayıtlı müşterisi bulunan Times24 Co adlı bir diğer araç kiralama firması da çok sayıda aracın trafiğe çıkmadan kullanıldığını fark etti.

Ne olup bittiğini anlamak için anketler düzenleyen iki firma, müşterilerinin otomobilleri özel alan ve cep telefonu şarjı için kullandığını ortaya çıkardı. Asahi Shimbun’da yer alan ifade şu şekilde:

“Ankete katılan müşterilerden biri otomobilleri uyumak için veya çalışma alanı olarak kiraladığını belirtti. Bir diğer müşteri ise yakınlardaki kilitli dolaplar dolu olduğu zaman çantala ve poşetlerini yerleştirmek için araçları kullandığını söyledi. 2011 Japonya’nın doğusunda yaşanan dev tsunaminin ardından, Japonlar kiralık araçları cep telefonlarını şarj etmek için kullanmaya başladı. Tokyo’ya yakın Saitama ilinde yaşayan 31 yaşındaki bir çalışan da kiraladığı araçları restoranlardan aldığı yemekleri yemek için kullandığını çünkü öğlen vaktinde başka bir yer bulamadığını söyledi. Bir diğer çalışan ise müştterileri ile buluşmadan önce genelde bir internet cafe’de uyuduğunu, kiralık araçlarda birkaç saat kestirmenin de aynı maliyete geldiği için bu yöntemi tercih ettiğini söyledi.

Türkiye dahil birçok ülkede bulunan araç paylaşım hizmeti sadece birkaç saat cep telefonu şarj etmek için bile çok kullanışlı bir yöntem olarak beliriyor. Japonlar yarım saat için 4 dolardan düşük bir ücret öderken, kiradıkları araçları ülke genelindeki 12,000 noktadan birine bırakabiliyor.

Otomobiller aynı zamanda uyumak, telefonlar konuşmak hatta YouTube videoları çekmek için kullanılıyor. Hal böyle iken araç kiralama firmalarının nasıl tepki vereceğini kestirmek güç. Öte yandan bir köşede duran veya çoğu vaktini park halinde geçiren otomobillerin sayısı Uber ve Lyft gibi firmalarda daha da artmış durumda. Nihayetinde araç paylaşım piyasaında Japonya’nın başını çektiği yeni bir akım başlayabilir: Kiralık araçların yatak, adaptör ve YouTube stüdyosu olarak kullanıldığı bir akım.

İlginizi çekebilir:

Japonya’da sıradışı bir deneyim: B*k müzesine hoşgeldiniz!

Japonya dünyanın ömrünü yüzyılarca uzatacak nadir mineral rezervi keşfetti.

Japonya uzay asansörüne ait ilk deneyleri mikro uydular ile gerçekleştirecek

Japonya’daki otoparkta yeni bir tardigrat türü keşfedildi