Ana sayfa Dünya Canlı yayında kertenkele ve çiyan yiyen vlogger ölü bulundu

Canlı yayında kertenkele ve çiyan yiyen vlogger ölü bulundu

[Xinan Evening News]
Okuma süresi: 2 dakika

Çin’de takipçi sayısını artırmaya çalışan bir vlogger, canlı yayında kertenkele ve çiyan yedikten sonra odasında ölü bulundu.

Çin’in canlı yayın platormu DouYu üzerinden 15,000 takipçisine sıradışı bir performans sergilemek isteyen Sun lakaplı vloggler, böcek, kertenkele ve çeşitli yiyecekleri yediği gösterisinin ardından öldü.

Gösterisi için hazırladığı “yiyecek ve içeceklerin” yazılı olduğu bir çark hazırlayan Sun, çarkı çevirdiği zaman denk gelen her şeyi alkolle yemeye başladı. Hazırladığı menüde kertenkeleler, un kurtları, sirke, yumurta, çiyan, bira ve likör bulunuyordu. Çin basınında yer alan bilgiye göre kertenle, kurtlar ve çiyan canlıydı.

Çin’in Anhui eyaletindeki Hefei kentinde yaşayan 35 yaşındaki adam, Cumartesi günü polis tarafından canlı yayını yaptığı odada bulundu. Kendinen geçmiş haldeki vlogger’ın bilgisayarı halen canlı yayındaydı. Zehirli olduğu düşünülen çiyanı yediği canlı yayın gecesinin üzerinden iki gün geçmişti. Canlı yayında kullandığı eşyalar ve donanımı bıraktığı gibi bulunan vlogger’ın videosu yayından kaldırıldı.

Vlogger’ın hangi türü yediği bilinmese de, yanlışlıkla zehirli bir çiyan seçtiği sanılıyor. Çiyanlar nedeniyle geçmişte birçok insanın hastanelik olduğu biliniyor. ABD’nin Missouri eyaletinde 2013 yılında çiyan ısıran bir adam kolunun “kafası kadar şişmesi” üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Aynı yıl, Tayvan’da bir kadın kırmızı başlı çiyan ısırması sonucu aşırı terleme ve acı sonrasında hayatını kaybetmişti.

Doğu Asya ve Avustralya’da bolca bulunan ve altın başlı çiyan olarak da bilinen tür, ısırığı ile inanılmaz acıya neden olabiliyor. Geçtiğimiz yıl Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlaman araştırmada, altın başlı çiyanın bir fareyi zehri ile 30 saniyede nasıl etkisiz hale getirdiği gözlemlenmişti. Korkunç video aşağıda:

Çinli vlogger’ın neden hayatını kaybettiği otopsi sonrasında kesinleşecek. En büyük sebep, yediği kertenkele ve çiyan olarak beliriyor. Avustralya’da bu yıl içinde bir adam partide iddiaya girip kertenkele yemiş ve kaptığı salmonelle bakterisi nedeniyle 10 gün sonra ölmüştü.

Bu arada çiyan ile kırkayak arasındaki fark nedir derseniz: Çiyanların her halkasından bir bacak, kırkayaklardan iki tane çıkıyor. Kırkayaklar zararsız otoburlar iken çiyanlar yılan bile yiyen etoburlar. Saldırıyor, ısırıyor ve kurbanlarını zehirleyebiliyorlar.

İlginiz çekebilir: