Ana sayfa Bilim Grönland bir ay içinde 180 milyar ton buz kaybetti

Grönland bir ay içinde 180 milyar ton buz kaybetti

[Jennifer Latuperisa-Andresen/Unsplash]
Okuma süresi: 2 dakika

Küresel iklim değişikliğinin fazlasıyla etkili olmaya başladığı Grönland’da son bir ay içinde eriyen 180 milyar ton buz, deniz seviyesini 0.5 mm artırdı.

Bilim insanlarının son yıllarda birbiri ardına açıkladığı vahim raporların ardından, önüne geçilemeyen iklim değişikliği tüm şiddetini Grönland’da göstermeye başladı. Araştırmacılar, Grönland’ın sahip olduğu buz örtüsünün yarısının son bir ay içinde erime gösterdiğini belirtti. Temmuz ayında yaşanan 180 milyar ton buz kaybının, küresel deniz seviyesinin 0.5 mm yükselttiği açıklandı.

Grönland’da yaşanan korkunç erime, Temmuz ayında birçok Avrupa ülkesinin sıcaklık rekorunu kırdığı haftanın ardından geldi. Belçika, Hollanda ve Almanya, Afrika’dan gelen sıcak hava dalgasının etkisiyle son 150 yılın en sıcak günlerini yaşadı. Birleşik Krallık ise Cambridge botanik bahçesinde ölçülen 38.7 derece ile sıcaklık rekorunu kırdı.

The Independent’a açıklama yapan bilim insanları, Grönland’da yaşanan aşırı sıcaklıkların “anormal olduğunu” ve 2012’den bu yana gözlemlenen en yüksek erime seviyesinin gözlemlendiğini ifade etti. Sheffield Üniversitesi’nden Dr. Andrew Sole, Grönland’ın doğu yakasındaki sıcaklıkların Haziran ortasında 1981-2010 ortalamasının 9 derece üzerine çıktığını belirtti.

Lancaster Üniversitesi’nsen Dr. Amber Leeson ise “Grönland’ın en yüksek rakımlı ve soğuk noktalarında bile sıcaklığın 0 dereceyi aştığını” belirtti. Leeson, Grönland’daki ortalama sıcaklığın Temmuz ayında -10 olması gerektiğini not düştü.

Küresel deniz seviyesi 0.5 mm yükseldi

Grönland’ın korkutucu bir şekilde erimesi ile “su dünyası” kıyametine bir adım daha yaklaşmış olduk. Yüz milyonlarca insanın yaşadığı kıyı şehirlerinin sular altında kalacağı ve azalan temiz su kaynakları için savaşların patlak vereceği bir geleceğin sinyalleri, gözle görülür bir şekilde, yaklaşıyor.

Danimarka Meteoroloji Enstitüsü, 2 Ağustos’ta Grönland’ın buz örtüsünün yarısının erimekte olduğunu tespit etti. Bu miktar, yılın bu döneminde yaşanması gereken erime miktarının iki katını temsil ediyor.

Enstitü’den Ruth Mottram, bu hafta içinde CNN’e yaptığı açıklamada “1 Temmuz’dan bu y ana Grönland’ın 180 milyar ton buz kaybettiğini ve küresel deniz seviyesinin 0.5 mm yükseldiğini” açıklamıştı.

Colorado Üniversitesi Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’nden Dr. Twila Moon, 31 Temmuz Çarşamba itibari ile buz sahanlığının geniş kısımlarındaki sıcaklığın 5 derece ve üzerine çıktığını belirtti.

The Independent’a açıklama yapan Moon, “Buz sahanlığı için çok yüksek olan bu sıcaklıklar Grönland kıyılarının çevresinde yaşanan toplulukları sel riski altına sokuyor” dedi. Moon, Grönland’da buz erime kayıtlarının tutulmaya başladığı 1950’den bu yana “ikinci en büyük erime olayı” ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

İlginizi çekebilir: