Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Elon Musk, bir sonraki hedefini belirledi. Çin’e tünel açmak!

Elon Musk, bir sonraki hedefini belirledi. Çin’e tünel açmak!

645
0
Okuma süresi: < 1 dakika

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, tünel oluşturma ve taşımacılık şirketi The Boring Company’nin bu ay sonunda Çin’de faaliyetlerine başlayacağını Twitter üzerinden açıkladı.

Dünya Yapay Zeka Konferansı’nın 21-30 Ağustos tarihleri arasında Şangay’da yapacağı toplantıda konuşacak olan Elon Musk, The Boring Company’nin Çin’deki faaliyetleri hakkında açıklama yapacağını da belirtti.

Elon Musk bir Twitter kullanıcısı tarafından sorulan ”The Boring Company su altı tünelleri de inşa edecek mi?” sorusuna da ”Evet” cevabını verdi.

The Boring Company’ın daha önceden 120 Milyon Dolarlık yatırım aldığını biliniyor. Hali hazırda Las Vegas’ta bir tünel projesi yürüten şirket farklı bir tünel sistemi üzerine çalışıyor. Şirketin amacı yeraltı tünelleriyle insanları trafik derdinden kurtarmak. 2 farklı tünel sistemi yapmayı planlayan şirket tünellerden birini otonom araçlar için bir diğerini de Tesla araçlarla insanları taşımak için kullanacak. Bu proje için toplamda 48,7 Milyon Dolar harcanacak.

Mevcut nesil Tesla araçlar insan sürüş yardımı özelliğiyle sürücüsü müdahalesi olmadan ilerleyebiliyorlar. Ancak tamamen sürücüsüz olan, otonom olarak kontrol edilen bir araçla yolculuk yapmak tamamen farklı bir durum. Sistemi olabildiğince sorunsuz çalışabilmesi için tamamen kontrollü bir ortam olması gerekiyor.

Şirketin bir diğer projesi olan Washington Dc – Baltimore hattı yeterli acil çıkışlarının olmaması gibi bir çok önemli güvenlik kriterini karşılayamaması sebebiyle hala kağıt üzerinde kaldı.

Çin’de yapılacak projenin detayları belli olmasa da, yeni projenin Las Vegas projesi ile benzer olacağı düşünülüyor. Proje hakkında detayları bilgiler için Dünya Yapay Zeka Konferansı’nın 21-30 Ağustos tarihleri arasında Şangay’da yapacağı toplantıyı beklememiz gerekiyor.

İlginizi çekebilir: