Ana sayfa Dünya FBI tarafından basılan klinikte kadın kafası dikilmiş erkek vücudu bulundu

FBI tarafından basılan klinikte kadın kafası dikilmiş erkek vücudu bulundu

1196
0
[ABC15 Arizona/YouTube]
Okuma süresi: 2 dakika

FBI tarafından 2014’te basılan klinikte kadın kafası dikilmiş erkek vücudunun yanı sıra fiyat listesi ile saklanan sayısız vücut parçası bulundu.

Bilimsel araştırmalar için insan vücutlarının bağışlandığı Biyolojik Kaynak Merkezi’ne (BRC) yıllar önce yapılan baskının detayları yıllar sonra ortaya çıktı. Phoenix kentinde yer alan kar amacı gütmeyen tesise yönelik açılan yeni davalar, bağışlanan vücutlar üzerinde “hastalıklı deneyler” yapıldığını ortaya çıkardı. The Arizona Republic ve ABC15 Arizona sayfalarında yer alan bilgilere göre, yetkililer vücut parçalarının satış fiyatlarını içeren bir liste de buldu.

BCR’ın sahibi Stephen Gore, 2014’te çıkarıldığı mahkemede dört yıl şartlı tahliye tahliye edilmişti. Ekim 2019’da 33 davacı tarafından açılan davada ise yeni suçlamalar ile tekrar mahkemeye çıkarıldı. Davacılar, bağışladıkları vücutların doğru saklanmadığı ve düzgün bir şekilde ortadan kaldırılmadıklarını belirtti.

10 ton dondurulmuş insan kalıntısı

Baskında yer alan ve sonrasında FBI’dan ayrılan Mark Cwynar, çok sayıda vücut üzerinde “hastalıklı bir şaka” izlenimi veren izler olduğunu anlattı. En şoke edici sahnelerden biri, küçük bir kadının kafasının dikildiği iri bir erkek vücudunun duvarda asılı görüntüsüydü.

The Arizona Republic’te yer alan bilgiye göre, vücut parçalarına ait satış listesi de bulundu. Fiyatlar şu şekilde:

Omuzlar ve kafa olmayan tüm vücur: 2,900$,
Kafası olan gövde: 2,400$,
Tüm omurga: 950$,
Tüm ayak: 450$,
Diz: 375$,
Leğen kemiği: 400$.

Reuters’ın 2017 tarihli haberine göre, Arizona merkezli BRC o yıla kadar aldığı 5,000 bağışa ait 20,000 vücut parçasını bilinmeyen kliniklere ve medikal eğitim programlarına dağıttı. FBI yetkilileri, baskının ardından klinikte 281 kafa, 241 omuz, 337 bacak ve 97 omurga içeren toplam 10 ton dondurulmuş insan kalıntısı buldu.

Baskının ardından travma sonrası stres bozukluğu yaşayan eski ajan Parker, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Geceleri gözüme uyku girmemeye başladı… Ortalık her şeyi paramparça ettikleri, hurdalık bir kasaba benziyordu” dedi.

2013’te BRC’de staj yapan Emily Glynn de Reuters’a “hiçbir eğitim veya talimat verilmeksizin sayısız insanı parçaladığını” söyledi. Hatta, “yaşlı bir kadının kafasını Home Depot adlı perakendeciden alınmış görünen bir elektrikli testere ile kestiğini” anlattı.

Ortaya çıkan detayların ardından, vücut bağış kliniği açmak için eyaletten lisans alınmasına bile gerek olmayan Arizona’da yeni yasaların hayata geçirilmesi bekleniyor…