Ana sayfa Küresel Çevre “Avrupa topraklarının yüzde 46’sından dünyaya yetecek enerji elde edilebilir”

“Avrupa topraklarının yüzde 46’sından dünyaya yetecek enerji elde edilebilir”

1415
0
[American Public Power Association/Unsplash]

Avrupalı araştırmacılar, yaptıkları hesaplamalar ile Avrupa’nın kullanılabilir boş arazisine rüzgar türbinleri inşa ederek tüm dünyaya yetecek enerji elde edilebileceğini ortaya çıkardı.

Danimarka’nın Aarhus Üniversitesi, Britanya’nın Imperial College Business School ve diğer kurumların yer aldığı araştırmada, sürdürülebilir enerji ile dünyanın tüm enerjisini sadece bir kıtadan elde etmenin mümkün olduğu anlaşıldı.

Yapılan analizlerde, Avrupa’nın kullanılabilir boş arazilerine milyonlarca rüzgar türbini inşa ederek tüm dünyaya yetecek enerjinin üretilebileceği anlaşıldı.

Araştırmada, Avrupa’da giderek yaygınlaşan kıyı ötesi rüzgar çiftliklerinin sürdürülebilir enerjinin artışı ve karbon salınım oranının azaltılmasında çok etkin olduğunun altı çizildi. Uydu görüntüleri ve elektrik, planlama ve diğer alanlara ait kamu veritabanlarına dayanan analizler, sosyo-teknik kısıtlamalar kapsamında rüzgar çiftliklerinin inşa edilebileceği alanları belirledi.

Sonuç olarak, Avrupa’nın %46’sını temsil eden 4.9 milyon kilometrekarelik alanın rüzgar türbinleri inşa etmek için kullanılabileceği anlaşıldı. Bu alanlara yerleşim birimlerine çok yakın olan bölgeler ve rüzgar türbini inşa etmenin mümkün olmadığı dağlık arazi gibi yerler eklenmedi.

Söz konusu alana inşa edilebilecek 11.6 milyon rüzgar türbini, 52.5 terawatt elektrik üretebilir. Bu miktar 2019 için gerekli küresel enerji için fazlasıya yeterli olduğu gibi 2050 yılına kadar tüm dünyanın elektriğini karşılayabilir.

Her ne kadar gerçeğe dönüşmesi beklenmese de, yapılan araştırma yenilebilir enerji ile ne kadar muazzam enerji elde edilebileceğine işaret ediyor. 2050’ye kadar küresel ısınmayı tamamen durduramayacak olabiliriz ancak rüzgar çiftlikleri inşa etmek Antarktika’yı bir arada tutmaktan çok daha kolay, orası kesin.

İlginizi çekebilir: