Ana sayfa Bilim Çevre Çevre Felaketi! Yağmurla Birlikte Plastik Yağdı!

Çevre Felaketi! Yağmurla Birlikte Plastik Yağdı!

715
0
Okuma süresi: 2 dakika

Yoğun gündem içerisinde köşeye sıkışan önemli haberler var. Sorunumuz her geçen gün daha fazla büyüyor, küresel ısınma ve makro etkileri bir yana dursun, bazı konular neredeyse hiç tartışılmıyor. Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan ‘’MİKRO-PLASTİK’’ konusu halihazırda bir çok bilim adamı tarafından çalışılan bir alan. Doğaya verdiğimiz zararı toparlayabilmeninse en iyi yolu insan yapımı mekaniklerden uzak biyolojik savaştır. Bu bilim insanları şu an yoğun bir şekilde aynı petrol yiyen bakteriler gibi mikroplastik yiyen bakterileri arıyor veya modifiye ediyorlar. Son yılların gözde keşiflerinden biri I. sakaiensis  mikro plastik yeme işinde oldukça başarılı.

I. sakaiensis

İngiltere’nin bir o kadar bağımsız gazetesi ‘’Independent’’ da çıkan haber ise son bilançoyu gözler önüne seriyor; ABD’nin Colorado eyaletinden alınan yağmur suyu örneklerinin yüzde 90’ından fazlasında plastik tespit edildi!

ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Rocky Dağı’na rengarenk plastik yağdı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nden bilim insanlarına göre, Rocky Dağı Ulusal Parkı’nda üç bin metreden fazla yükseklikte alınanlar da dahil olmak üzere Colorado’daki yağmur suyu örneklerinin yüzde 90’ından fazlasında plastik parçalar, boncuk ve lif tespit edildi.

The Guardian’a konuşan ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’nin baş araştırmacısı Gregory Weatherbee şunları söyledi: 

Bence Amerikan halkıyla paylaşabileceğimiz en önemli sonuç etrafta göze görünenden daha fazla plastik olması. Yağmurun, karın içinde hep plastik var. Plastik artık çevremizin bir parçası.

Son cümle sanırım tüm çıplaklığı ile olayı özetliyor. İnsanlık kendi sonunu getirirken umarsızca çevresinin ve hatta kendiyle bir alakası olmayan uzay boşluğunu bile kirletiyor. Radikal kararlar ve çözümlerin devreye alınması ise ancak hükümetlerin elinde.

-Science is Everything-