Ana sayfa Bilim Uzay&Havacılık Elon Musk’ın Mars’a nükleer bomba atma düşüncesi ne kadar mantıklı?

Elon Musk’ın Mars’a nükleer bomba atma düşüncesi ne kadar mantıklı?

1707
0
Starship'in Mars'a ulaştığını gösteren çizim. [Reddit]
Okuma süresi: 2 dakika

Elon Musk, Mars’ı yaşanabilir kılmak için nükleer bomba atma fikrini tekrar gündeme getirirken, bilim insanları bunu yapmanın ne kadar mantıklı olduğu konusunda şüpheli.

Elon Musk, Mars’ın kutup noktalarına nükleer bomba atma fikrini ilk kez 2015’te katıldığı “The Late Show With Stephen Colbert” programında dile getirmişti. Musk, “Mars’a nükleer bomba” düşüncesini 15 Ağustos’ta paylaştığı “Nuke Mars” tweet’i ile tekrar gündeme taşıdı. Birkaç saat sonra ekleme yaparak “tişörtlerin de yakında satışa sunulacağının” haberini verdi.

Musk için Mars’ın kutup bölgelerine nükleer başlıklı füzeler gönderme fikri, Kızıl Gezegen’i tekrar yaşanabilir kılmanın en kısa yolu. Ona göre nükleer bombaların yaratacağı sıcaklık kutuplardaki tüm buzu eritecek ve oluşacak sera gazı etkisi ile Mars’ın atmosferi tekrar oluşacak. Nihayetinde ısının hapsolduğu ve sıvı suyun sürekli var olacağı bir Mars karşımıza çıkacak…

Bilim insanları ve şüpheciler ise bu fikre oldukça dikkatli yaklaşıyor. İlk olarak şu soruyu sormak gerekiyor: Halen yüzeyinde (veya derinliklerinde) yaşam bulunma olasılığı bulunan bir gezegeni belirgin ölçüde değiştirecek bir hamle yapma hakkımız var mı?

Bu soruyu tartışmak için bir kenara koyabiliriz. Bunun yanında, Musk’ın stratejisi hiç düşündüğü gibi etki yapmayabilir. Nature Astronomy dergisinde yayınlanan 2018 tarihli araştırma, “tüm buz-suyun atmosfere karışması halinde bile Mars’ın atmosferinde yeterli CO2 bulunmadığı için yeterli sıcaklığın elde edilemeyeceğini” belirtti. Rapor, “mevcut teknoloji ile Mars’ın terraform edilmesi (yaşanbilir kılınması) mümkün değil” ifadesini içeriyordu.

Araştırmaya imza atan bilim insanları, suyun tek başına yeterli ısınma sağlayamayacağını not düştü. Suyun atmosferde buhar olarak kalabilmesi için ilk olarak yeterli miktarda CO2 bulunması gerektiği belirtildi.

Nükleer kış riski de söz konusu

Nükleer bombalar Mars’ın yerde işlenebilecek buz suyunu ziyan edebileceği gibi daha kötü bir senaryo da ortaya çıkarabilir: Mars nükleer kışı.

Eğer nükleer bombalar tahmin edilenden çok daha fazla gaz ve tozu atmosfere saçar ve güneş ışınlarının yere ulaşmasını engellerse, Mars ısınmayı bırakın radyoaktif bir kışın hakimiyetine girebilir.

Musk, Mars’ın nükleer bombalar ile sarsılması fikrine olumsuz bakan araştırmalara ne denir bilinmez ama “Kızıl Gezegen’de ölmek istediğini” dile getirmiş bir insan. Mars’a kurmak istediği kolonide yaşamak isteyenlere bilet fiyatlarını da 250,000 dolardan satmayı planlıyor.

SpaceX’in yolcu uzay gemisi Starship ve onu taşıyacak dev roket Super Heavy’nin ilk olarak Ay yörüngesine 2023’te görev gerçekleştirmesi bekleniyor. Sonrasında Mars planları “ne kadar mantıklı” gelişecek göreceğiz.

İlginizi çekebilir: