Home Girişimcilik Startup Microsoft Skype üzerinden kullanıcılarını dinliyor

Microsoft Skype üzerinden kullanıcılarını dinliyor

2778
0
microsoft skype privacy dijitalx
microsoft skype privacy dijitalx

Ücretsiz uygulamalardaki veri güvenliği kullanıcıların en çok endişe ettiği konulardan birisi. Son edinilen bilgilere göre Microsoft’un Skype üzerinden kullanıcılarını dinlendiği ortaya çıktı.

Daha önceleri Siri üzerinden kullanıcılarını dinleyen Apple ve Gmail üzerinden kullanıcılarının yazışmalarını okuyan Google skandalından sonra şimdi de Microsoft çalışanlarının Skype görüşmelerine ulaşabildiği anlaşıldı.

Microsoft Skype üzerinden sesli ve görüntülü yaptığınız görüşmelerde, şirketin Android sürümünde tercüme etme özelliğini kullanarak kullanıcılara ait görüşmeleri kayıt ettiği ve bu konuşmalara çalışanlar tarafından erişilebildiği öğrenildi.

Şirketin yaptığı dinleme, şirket çalışanları tarafından sızdırıldı.

Motherboard tarafından ulaşılan dinleme kayıtları, Microsoft ile çalışan iş ortaklarından elde edildi. Bu bilgi bize Microsoft’un görüşmeleri kayıt altına aldığı ve iş ortaklarıyla da paylaştığı anlamına geliyor. Yine Motherboard tarafından açıklanan bilgilere göre dinleme sadece Skype üzerinden yapılmıyor. Apple’ın Siri’yi kullanması gibi Microsoft da Cortana’yı kullanıyor.

Microsoft tarafından alınan kayıtlarda kullanıcıların günlük sorunlarından bahsediliyor. Kayıtları Motherboard’a ulaştıran şirket çalışanı, Microsoft’un verileri koruması konusunda gerekli önlemleri almadığını belirtiyor. Muhbir ve Motherboard arasındaki özel yapılan anlaşma ile bu detaylar kamuoyu ile de paylaşıldı. Alınan kayıtlar ortaya çıkardı ki Microsoft’un almış olduğu kayıt 5 ile 10 saniye arasında değişiklik gösteriyor. Paylaşılan ekran görüntülerinde de dinleme işleminin Skype’da bulunan “Tercüman” özelliği üzerinden yapıldığı aktarılıyor.

Skype skandalı ne ilk ne de son

Olayların yayılmasıyla beraber Microsoft tarafından yapılan açıklamada, şirketin kullanıcı verilerini önemsediklerini ve bu verileri almadan önce kullanıcılardan özel izinler aldıklarını belirtti. Ayrıca Microsoft sesli asistan hizmeti veren şirketlerin deneyimi iyileştirmek adına kullanıcılarını dinlediğini de belirtti. Microsoft hem Skype hem de Cortana’da yapılan dinlemelerin tamamen kullanıcı deneyimini iyileştirme amaçlı olduğunu farklı bir amacının olmadığını da altını çizdi.

Günümüzde bir çok alanda kullanıcıların verileri kayıt altına alınıyor ve pazarlanıyor. Geçtiğimiz yıl bir Youtuber Google tarafından sürekli olarak dinlendiğimizi kanıtlamak için canlı test yapmış ve bunu da kullanıcılarla paylaşmıştı. İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Previous articleKanseri Tamamen Ortadan Kaldırmak Mümkün Mü?
Next articleElon Musk’ın Mars’a nükleer bomba atma düşüncesi ne kadar mantıklı?
Erman Mutlu
Kripto para, blockchain ve teknoloji konularıyla ilgili 2019 yılından Dijitalx'de içerik üretiyor.