Ana sayfa Bilim Uzay&Havacılık Tesla Roadster ile uzayda gezinen Starman, Güneş etrafındaki ilk turunu tamamladı

Tesla Roadster ile uzayda gezinen Starman, Güneş etrafındaki ilk turunu tamamladı

585
0
[SpaceX]
Okuma süresi: 2 dakika

Falcon Heavy roketi ile Şubat 2018’de Mars’a doğru ateşlenen ancak rotasından sapan Starman, Güneş’in etrafındaki ilk turunu sessiz sedasız tamamladı.

Starman için Evren’in en yalnız, aynı zamanda en şanslı maketi diyebiliriz. Starman, Falcon Heavy’nin Şubat 2018’de gerçekleştirilen ilk ve tarihi ateşlemesi ile uzaya gönderilmişti. Elon Musk, kendisine ait kırmızı Tesla Roadster ile uzaya ateşlenen Starman’in “biraz aptalca ve aynı zamanda eğlenceli” bir kargo olduğunu söylemişti. David Bowie’nin 1969 hiti Space Oddity ile göğe yükselen Starman’in rotası Mars’tı.

Starman, hesap ayarlarındaki hatalardan dolayı Mars’ın rotasından saparak derin uzayda ilerlemeye başlamıştı. Starman’in yolculuğunu takip eden “Where is Roadster?” sayfasındaki bilgilere göre, astronot kıyafetli maket Mars’ın yörüngesini geçerek Asteroit Kuşağı’na ilerlemeye başladı. Ateşlenmesinden 557 gün sonra Güneş etrafındaki ilk turunu tamamlayan Roadster, ilk günden bu yana 1 milyar 227 milyon 345 km kat etti. Böylece Tesla Roadster için verilen 58,000 kilometrelik garanti mesafesini 21,188 kez aşmayı başardı.

[SpaceX]

Sayfada yer alan diğer dikkat çekici bilgiler arasında, Space Oddity’nin ateşlemeden bu yana 152,000 defa çalması ve Tesla Roadster’ın kat ettiği toplam mesafenin dünyadaki tüm yolların toplamının 34 katı olması da var. Tabii ki Roadster uzayın boşluğunda dünyada seyredeceği bir hızla ilerlemiyor. Saatte yaklaşık 120 bin kilometre ile mesafe kat eden Roadster’ın koltuğundaki Starman, ilk günkü haline kıyasla fazlasıyla değişmiş olabilir.

Tesla Roadster 7 Ekim 2020’de Mars’a 7.4 milyon kilometre yaklaşacak. Ardından, 5 Kasım 2020’de Dünya ile olan mesafesi 52 milyon km’ye inecek. Roadster’ın Dünya’ya bir kez daha yaklaşacağı bir sonraki tarih 2047 olacak.

Roadster’ın ne zamana kadar derin uzayda sağlam kalacağı merak konusu. Belki de 2020’li veya 2030’lu yıllarda yapılacak derin uzay görevlerinde karşımıza çıkabilir.

İlginizi çekebilir: