Ana sayfa Biyoloji Twitter’da 7 milyondan fazla izlenen “zombi salyangoz” videosunun açıklaması

Twitter’da 7 milyondan fazla izlenen “zombi salyangoz” videosunun açıklaması

3795
0
Göz uzantısı ele geçirilen bir salyangoz. [Thomas Hahmann/Wikimedia Commons]

Twitter’da bir biyoloğun paylaştığı ve rave müzik ile kendinden geçmiş gibi bir hal sergileyen “zombi salyangoz” videosu, interneti birkaç günde ele geçirdi.

Lin Ruian, Tayvan’ın Changhua bölgesinde orman yürüyüşü yaparken sıradışı bir salyangoza rastladı. Antenleri ve kafası rengarenk şeffaf salyangoz, hareketsiz halde mutasyon geçirir gibi bir görüntü sergiliyordu. Ruian’ın internete koyduğu video hızla yayılmaya başladı ve orijinal kaynak bilinmeden her platformda belirdi. Nihayetinde videoyu Reddit’te gören biyolog Mike Inouye, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile viral oldu.

Salyangozun başına gelen durum, vahşi doğada farklı örnekleri bulunan “zihin kontrolü yapan parazit” vakası. Videodaki salyangozu kontrol altına alan parazit, son derece akıllı bir yassı bağırsak paraziti olan Leucochloridium. Salyangozun bir kuş dışkısını yemesiyle vücuduna işleyen parazit, videoda larva sürecinde görülüyor. Hedefini ele geçirdikten sonra, parazit omurgasız canlının kafasını ve göz saplarını ele geçiriyor.

Sonu gelmeyen döngü

Parazitin salyangozu ele geçirmesinin ardından ikinci safhaya geçiliyor: Parazit salyangozu açık bir ortamda veya yüksek, görünür bir yere sürüklüyor. Sonrasında hareketsiz kalan salyangozun içinde “dans eden” parazit, kurt veya solucan benzeri taklidiyle kuşların dikkatini çekiyor. Ritmik hareketi özellikle kuşların gözünden kaçmamak için ara vermeden devam ediyor.

Polonya’da birkaç yıl önce Leucochloridium paradoxum paraziti üzerinde yapılan araştırmada, ritmik hareketin larvanın maruz kaldığı ışık miktarına göre değiştiğine işaret etti.

Bir kuş salyangozu fark edip mideye indirdiğinde, parazit erişkin sürecine giriyor. Kuşun sindirim sisteminde gelişen larva yumurtalarını bırakıyor. Bu yumurtalar ardından kuş tarafından dışkı ile atılıyor. Ardından kimin yemeği oluyor? Yine salyangozların. Böylece süreç tekrar başlıyor.

Parazit ile enfekte olan salyangozlar “zombi salyangoz” olarak da adlandırılıyor. En büyük talihsizlikleri, yenme numarası yapanlara kıyasla karşısına doğrudan yemek olmak isteyen bir avcının çıkması.

İlginizi çekebilir: