Ana sayfa Uzay Astronomi Hindistan, Ay keşif görevinin ilk basamağını başarıyla tamamladı

Hindistan, Ay keşif görevinin ilk basamağını başarıyla tamamladı

930
0
Chandrayaan 2'nin Ay yörüngesindeki hareketini gösteren çizim. [ISRO]

Hindistan’ın sessiz sedasız ateşlediği Chandrayaan-2 uzay aracı, 20 Ağustos tarihinde Ay’ın yörüngesine ulaştı. Bir sonraki aşama, Eylül’de yüzeye keşif aracı bırakmak.

Hindistan, Ay’ın yüzeyine uzay aracı indirmeyi başaran dördüncü ülke olmaya bir adım daha yaklaştı. Chandrayaan-2 uzay aracı, 22 Temmuz günü Hindistan yapımı GSLV MK-III roketi ile ateşlenmişti. Roketin taşıma yükü üç uzay aracı içeriyordu: Ay’ın yörüngesinde gezinecek bir uydu, Vikram adında bir kondu ve Pragyan adında bir keşif aracı. Yörüngeden yapılacak gözlemlerin yanı sıra amaç kondu ile Pragyan’ı yere indirmek ve yüzeyde keşifler yapmak.

ABD, Rusya ve Çin bugüne dek başarıyla Ay yüzeyine uzay araçları indiren ve keşiflerde bulunan ülkeler oldu. Çin’in Chang’e 4 görevi, Ay’ın öteki yüzünde halen devam ediyor. İsrail’in özel uzay-havacılık SpaceIL’in uzay aracı Beresheet, Nisan ayında gerçekleştirdiği iniş denemesinden sağ çıkamamıştı.

Vikram kondusunun ineceği nokta, Ay keşfinin geleceği adına kritik önem taşıyor: Güney kutup noktası. ABD’nin 2024’te astronot göndermeyi ve daha sonrasında kalıcı üs kurmayı planladığı güney kutup noktasında bol miktarda buz-su bulunduğu tahmin ediliyor. Chandrayaan-2 görevi, roket yakıtı için kullanılabilecek bu kaynağın ne miktarda olduğunu anlamayı hedefliyor. Sonrasında, Hindistan’ın Ay’da üs kurma yarışına gireceğini tahmin etmek zor değil.

Chandrayaan-2’nin ateşlenme ani. [ISRO]
Chandrayaan-2, Vikran ve Pragyan uzay araçları ateşleme öncesinde görülüyor. [ISRO]

Vikram kondusu, taşıyacağı Pragyan keşif aracı ile 7 Eylül’e kadar yörüngede olacak. O tarihe kadar bağlı oldukları uydu ile kademeli olarak yere yaklaşacaklar. İniş noktasının üzerine gelindiğinde, Vikram ve uydu birbirinden ayrılacak ve tarihi iniş başlayacak.

Chandrayaan-2, 2019’da Ay yüzeyine üçüncü uzay aracı indirme girişimi olacak. İsrail’in yaşadığı teknik arızanın ardından Hindistan’ın ne kadar başarılı olacağı merak konusu iken, Ay keşfinde yaşanan mücadelenin giderek artacağı günler de yaklaşıyor.

İlginizi çekebilir: