Home Teknoloji Apple Card hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler

Apple Card hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler

4172
0
appleCard dijitalX Apple
appleCard dijitalX Apple

Apple’ın Goldman Sachs ve Mastercard işbirliği ile sunduğu kredi kartı Apple Card, nasıl çalıştığı ve nasıl faydalar sunduğu konusunda akıllarda birçok soru işareti oluşturmuş durumda. Apple’ın bugüne dek sunduğu birçok yenilik arasında “ilk kredi kartı” olarak beliren Apple Card’ın yakın zamanda ne kadar yayılacağı ve müşterileri ne kadar memnun edeceği de ayrı bir soru. Bu aşamada, Apple Card’ın ne olduğu ve nasıl kullanılacağına detaylı bakmak gerekiyor.

Apple Card nedir?

Hem sanal hem de fiziksel bir kredi kartını temsil eden Apple Card, Mastercard’ın kullanılabildiği her yerde hem normal alışveriş hem de Apple Pay işlemleri için kullanılabiliyor.

Kredi kartı ile entegre olan uygulama, kullanıcıların tüm alışverişlerini kategoriler altında detaylı bir şekilde görmelerini sağlıyor. Alışverişin nerede yapıldığı, faiz oranları, yapılan ödeme ve indirim gibi tüm bilgiler uygulamada saklanıyor. Fiziksel kart %1 nakit puan avantajı sunarken, sanal kart Apple Pay alımlarında %2, Apple üzerinden alımlarda ise %3 nakit puan sağlıyor. Geri ödeme Apple Cash bakiyenize veya kredi kartınızın aylık alacak bakiyesine aktarılıyor (Apple Cash kullanmak zorunda değilsiniz).

Apple Card nasıl aktif hale getiriliyor?

Fiziksel Apple Card, iPhone ile eşleştirildiği zaman aktif hale geliyor. İşlem tıpkı AirPod kulaklıklarının eşleştirilmesine benziyor. Ekranda beliren aktivasyon tuşuna tıklandığı anda Apple Card kullanıma hazır.

Apple Card’da geciken ödemelere faiz uygulaması var mı?

Her ne kadar zamanında yapılmayan ödemeler için faiz ödeneceğine dair söylentiler çıkmış olsa da, Apple Card’da böyle bir uygulama yok. Geciken ödemeler için faiz veya ceza faizi Apple Card’da bulunmuyor. Kullanıcılar kabul ettikleri faiz oranı üzerinden ödemelerine devam edecek ancak bu oran yükselmeyecek. Geciken ödemeler gibi hususlar kullanıcının kredi puanını etkileyecek ancak ne Apple ne de Goldman Sachs bu durumda faizlerin yükseltileceği gibi bir uygulama yapılacağını belirtmedi.

Bakiyenize banka hesabınızdan veya Apple Cash üzerinden aktarım yapabilirsiniz

Apple Cash faturalarınızı ödemek için kullanılmasa da geri ödemeleri veya diğer tüm nakit varlıklarınızı isterseniz bakiyenize aktarabilirsiniz. Bunu yaparken banka hesabı üzerinden ACH veya Apple Cash kullanabilirsiniz. Bankacılıkta Automated Clearing House olarak ifade edilen ACH, elektronik ödeme ve otomatik para transferlerini kontrol eden ağı temsil ediyor. ACH ile bankalar arasında çek, havale, kredi kartı veta nakit olmadan para transfer edilebiliyor.

İki adımlı doğrulama ve biyometrik tanımlama kullanan Apple Card, her alışveriş sonrasında teyit kodu kullanılmasını şart kılıyor. Apple Pay dışındaki kullanımlarda ise Touch ID ve Face ID ile kart numarasının kilidi kaldırılıyor.

İlginizi çekebilir:

SOURCETechcrunch
Previous articleSadece galaksimizde Dünya benzeri 10 milyar gezegen olabilir
Next articleDünyanın İlk Bilgisayar Oyunu: Donkey.bas
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.