Ana sayfa Dünya 76 yaşındaki kadın beslediği horoz tarafından öldürüldü

76 yaşındaki kadın beslediği horoz tarafından öldürüldü

1560
0
[Ashes Sitoula/Unsplash]
Okuma süresi: 2 dakika

Avustralyalı yaşlı bir kadın yetkililerin “ölümcül horoz saldırısı” olarak tanımladığı olayda, kendi beslediği horozun saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Avustralya’da akıllara gelmeyecek bir cinayet yaşandı. Adı açıklanmayan 76 yaşındaki kadın arazisinde beslediği bir horozun gagalaması sonucu öldü. Otopsi sonuçları Forensic Science, Medicine and Pathalogy dergisinde yayınlanan olayda, yaşlı kadının yumurta topladığı esnada horoz tarafıdan gagalandığı belirtildi. Darbe, kadının sol bacağının alt kısmında ciddi yaralanmaya ve kan kaybına neden oldu. Otopsi raporunda, “sol bacağın yapışkan kuru kan ile kaplı olduğu ve kanamanın iki delikten kaynaklandığı” belirtildi. Deliklerden biri, varislerden birinin hemen üzerinde yer alıyordu.

Otopsi sonucu, varisli damarların kanaması sebebiyle aşırı kan kaybı olarak açıklandı.

Hayatını kaybeden kadının, geçmişte kan akışının düzenlenmesini etkileyen sağlık sorunları yaşadığı ifade edildi. Bu rahatsızlıklar arasında yükek kan basıncı (hipertansiyon), yüksek kolestrol, tip 2 diyabet ve varicose veins olarak bilinen genişlemiş ve büzülmüş damarlar yer alıyordu. Her ne kadar bu damarların tedavi edilebildiği bilinse de, varisli damarların delinmesine neden olacak yaralanmaların acil müdahale gerektirebileceği biliniyor.

Söz konusu rahatsızlık, kan basıncının damarlar için birikmesiyle ortaya çıkıyor ve daha çok 50 yaş ve üstü insanlarda görülüyor. Geçmişte varicose rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybeden insanlar olduğu da biliniyor. Bunlar arasında 55 ve 66 yaşlarında aşırı kanamadan ölen iki kişi ile küvette banyo yaparken hayatını kaybeden 85 yaşında bir adam yer alıyor.

Her ne kadar horozların gagasıyla deriyi rahatlıkla yarabileceği bilinse de, horoz saldırısı sonucu yaşanan ölümler son derece az rastlanan bir durum. Yetkililer, küçük hayvanların özellikle dolaşım sistemi bozuklukları olan yaşlı insanlar için tehdit oluşturabileceğini yaşanan en son olayda anladıklarını belirtti.

“Tüm hayvanlara saygılı davranın”

IFLS sayfasına konuşan Adelaide Üniversitesi’nden Profesör Roger Byard, yaşlı kadının başına gelen saldırının kolayca önlenebileceğini belirtti. Byard, “öldürücü horoz saldırılarının çok nadir görüldüğünü ancak özellikle yaşlı insanlarda travma sonucu ölüme neden olabileceklerini” söyledi.

Byard, “en küçük olanlar dahil tüm hayvanlara saygı ile yaklaşılması gerektiğini” not düştü.

Byard aynı zamanda varis bulunan hastaların bu rahatsızlıklarını tedavi ettirmeleri gerektiğini, aksi takdirde küçük yaralanmaların acil durumlara neden olabileceğini belirtti.

Eğer varis üzerinde yaralanma yaşarsanız yapmanız gerekenler ise şu şekilde: Yere uzanın, bacağınızı yukarı kaldırın ve hemen yardım isteyin.

İlginizi çekebilir: