Ana sayfa Bilim Beyin&Zihin Bir Maymuna İnsan Zeka Geni Eklersek…

Bir Maymuna İnsan Zeka Geni Eklersek…

1215
0
Okuma süresi: 2 dakika

Deney hayvanlarının kullanımı (tavşan, maymun, domuz vb.) genel manada bilim dünyasında hep tartışma konusu olmuştur. Etik kaygılar ve problemleri göz önünde bulundurarak bilimsel keşiflerin yapılması önemli noktalardan biridir.

Çin, birçok spekülatif ve sansasyonel çalışmaya imza atan bir ülke. Etik kurallar çoğu zaman hiçe sayılıyor ve yapılmaması gereken birçok çalışma yapılıyor. Tabii bunlar medyaya yansıyan tarafları bir de kapalı kapılar ardında yapılanlar var. En son gündeme oturan çalışmaları CRISPR bebekleriydi ve çalışmayı yapan bilim insanı şu an hapiste.

Şimdi yine çarpıcı bir çalışma ile karşımızda Çinli bilim insanları. İnsan embriyosu ve yeni doğanı yetişkinlerle beyin gelişimi açısından karşılaştırdığımızda fiziksel ve mental bir çok farklılık söz konusudur. Bunlardan en barizi fiziksel fark olmasına karşın genetik olarak da özellikle bir genin varlığı tüm işleri değiştiriyor; MCPH1. Önceki çalışmalara göre yeni doğan bebeklerde bu gen mevcut değil ve ileri aşamalarda bu gen aktif hale gelerek beyin gelişiminin temel taşını oluşturduğu keşfediliyor.

Görsel 2.

Çinli bilim insanları ise bu geni bir virüs yardımıyla embriyo safhasında 11 makak’a uyguluyor. Bu makaklardan hayatta kalan 5’i özel testlere ve alıştırmalara tabii tutuluyor. Beyin hacminde gözle görülür bir farklılık olmazken, kayıtlara geçen ortalamanın üzerinde kavrama ve anlama becerisi gözleniyor.

Çinli bilim insanları ise bu geni 11 makak’a uyguluyor. Bu makaklardan hayatta kalan 5’i özel testlere ve alıştırmalara tabii tutuluyor. Beyin hacminde gözle görülür bir farklılık olmazken, kayıtlara geçen ortalamanın üzerinde kavrama ve anlama becerisi gözleniyor.

Bu kısma kadar okuduğumuzda Maymunlar Cehennemi filminin senaryosu gibi gelebilir. Ama maalesef gerçek. Etik kaygıların okları bu sefer insanlara çevrilmiş durumda hali hazırda yapay zeka tarafından çevrilmiş olan insanlık, kendini bilmez birkaç bilim insanı yüzünden biyolojik bir tehdit oluşturabilecek veyahut ekosisteme büyük zararı dokunabilecek ultra zeki maymunlara maruz kalabilir.

-Science is Everything-

İlginizi Çekebilir:

Geleceğin distopyasında saklanan tuzak: DNA Ayrımcılığı!

Beyin tümörü sanılan kütlenin ameliyatta ‘canlı’ olduğu anlaşıldı

Keşfedilen Virüs Sayesinde Beyin Tümörü Yüksek Oranda Yok Edildi!