Ana sayfa Teknoloji 89 yaşındaki ‘gamer’ nine: Video oyunları demansı önlüyor

89 yaşındaki ‘gamer’ nine: Video oyunları demansı önlüyor

4939
0
[Gamer Grandma/YouTube]

Yaklaşık 40 yıldır video oyun bağımlısı olan 89 yaşındaki Hamako Mori, video oyunların zihnini açık tuttuğunu ve demansı önlediğini söyledi.

Tokyo’da yaşayan Hamako Mori, ülkesinin bilinen en yaşlı video oyun bağımlısı. GameSpark’a röportaj veren ‘gamer nine’ Mori, ilk oyununu 1981’de piyasaya sürülen Cassette Vision ile oynadığını söyledi. Mori’nin ilk bağımlığı ise Famicom ile oynamaya başladığı The Legend of Zelda ve Dragon Quest oldu.

Gamer statüsünü ilerleyen yıllarda yukarılara taşıyan Mori, YouTube’a video yüklemeye başladı. En yeni oyunların harika bir grafik kalitesine sahip olduğunu söyleyen Mori, “Bugünleri görecek kadar yaşamak olmak çok güzel” ifadesini kullandı.

“Demansı önlemek için video oyun oynayın”

Mori, yaş ilerledikçe geçlerin doldurduğu sunucularda çoklu oyun oynamanın çok kolay olmadığını belirtti. Oyunu yavaşlattığı için tek oyuncu modunu tercih etmeye başladığını söyleyen Mori, “Eğer yaşlılara özel sunucular artarsa bu sorun ortadan kalkar” önerisinde bulundu.

Mori’nin merakla beklediği en yeni video oyunlar Grand Theft Auto ve Elder Scrolls.

Mori, GameSpark röportajında yaşı ilerleyen kişilere önemli bir tavsiyede bulunarak video oyunların yararını vurguladı:

“Eğer video oyun oynarsanız demans (bunama) yaşamazsınız. Bu yüzden genç yaşlarda video oyun oynamaya başlamak en mantıklısı.”

Yaşlandıkça birçok insanın en sevdiği sporları bile yapamaz hale geldiğini söyleyen Mori, bu durumun video oyunlar için geçerli olmadığına dikkat çekti.

Mori’nin söylediklerinden yola çıkarak Japon bilim insanlarının demansa karşı video oyunlarının ne kadar etkili olduğunu araştırması önemli bilgiler sunabilir…

İlginizi çekebilir:

KAYNAKKotaku
Önceki makaleVikinglerin delirmiş savaşçısı “Berserker” hangi uyuşturucu maddeyi kullanıyordu?
Sonraki makaleDEPREM! ; Deprem Öncesi/Anı/Sonrası Ne Yapmalıyız?
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.