Ana sayfa Bilim Çevre Gökyüzünün güzelliği, yeryüzünün felaket habercisi: Süper Hücre Bulutları

Gökyüzünün güzelliği, yeryüzünün felaket habercisi: Süper Hücre Bulutları

1014
0
[YouTube]
Okuma süresi: 2 dakika
[Wikipedia]

Süper hücre bulutları nedir?

Çoğu insan bulutları izlemekten ve bulut fotoğrafları çekmekten keyif alır. Güzel bir bahar gününde havada bulunan bulutlar güzel fotoğraf kareleri oluşturabiliyor. Maalesef güzel fotoğraf kareleri oluşturdukları kadar kötü senaryo habercisi olabiliyor. Süper hücre bulutları yeryüzünde olan enine rüzgarlar ile değil, yeryüzüne dikey olan rüzgarla ortaya çıkıyor. Özellikle havadaki ısınma ya da soğuma gibi durumlarda ortaya çıkan bu bulutları yıldırım fırtınaları ve şiddetli rüzgarlara sebep olabiliyor.

Ülkemizde süper hücre bulutları

Ülkemizde 2017 Temmuz ayında İstanbul Boğazını ve çevresini kapsayan fırtınada ağaçlar devrilmiş, binalar ve arabalar ağır hasar almıştı. Golf topu büyüklüğündeki dolu taneleri on binlerce araca ağır hasar vermişti.

supercell cloud ile ilgili görsel sonucu
[NASA]

Süper hücre bulutları nasıl oluşur?

Girdap şeklinde dönen rüzgarların yeryüzüne paralel şekilde ilerlemek yerine dikey olarak yükselmesiyle beraber yeryüzüne yakın bölgede bulunan sıcak ve kuru rüzgarların gökyüzündeki soğuk ve nemli rüzgarlar ile yer değiştirmesi sonucunda oluşur. Sıcak ve soğuk rüzgar arasındaki sınır bozulur. Yukarıya çıkan sıcak ve kuru hava yükseldikçe soğur ve nemlenmeye başlar. Bunun sonucunda kararsız bir hava akımı oluşur. Hava akımının gücü kaybolur ve yeryüzüne çökme evresi başlar. Bu evre sırasında normalden daha iri dolu taneleri oluşur ve yeryüzüne ağır zarar verir.

Süper hücrenin çeşitleri

Az yağışlı, klasik ve bol yağışlı olarak 3 farklı çeşidi bulunur.

  • Az yağışlı

Az yağışlı süper hücreler genellikle yaz aylarında görünür ve genelde yağmur yağışı az olur. Bazı durumlarda hiç yağmur görünmeyebilir fakat golf topu büyüklüğünde yağan dolu taneleri yağdırdıkları bilinir. Bu evrede hortumlar daha kısa ömürlü ve zayıf yapıdadır.

  • Klasik

Bu tip süper hücrede havadaki nem oranına göre farklı büyüklüklerde dolu yağabilir. Saat yönünün tersine rüzgarlara sahiptir ve çok şiddetli hortumlar görülebilir. Az yağışlı ve bol yağışlı süper hücrelerin beraber bulunması ile oluşur.

  • Bol Yağışlı

Bol yağışlı süper hücreler hava kütlelerinin aşırı miktarda sıvı taşıdığı durumlarda meydana gelir. Aşırı yağış ve hortumlar görülebilir. Aşırı yağış görüş mesafesinin oldukça düşürebilir.

İlginizi çekebillir: