Ana sayfa Teknoloji Video oyunlar SAVAŞA ÇÖZÜM: EASTSHADE

SAVAŞA ÇÖZÜM: EASTSHADE

3678
0
[Steam]

2018 yılında piyasaya sürülen bu alternatif oyunu oynamadıysanız kesinle öneriyorum. Umarım Eastshade gibi oyunlar politik yöneticilere örnek olur.

Son dönemlerde ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyanın sıkıntılı hallerinden eminim siz de bunalmışsınızdır. Gerçek hayattan kaçmak için de maalesef sadece bilgisayar oyunları yeterli değil. En azından, hayatımıza daha fazla sarılma gücü vermek adına bizleri bir parça rahatlattıkları kesin. Ama maalesef her bilgisayar oyunu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. 1970lerden beri giderek artan ihtilaflı oyunlara alternatif olarak karşımıza çıkan bir bilgisayar oyunu ise bahsetmeye değer: Eastshade.

Şiddet, savaş, kavga, seks yok. Evet yanlış okumadınız. Hatta daha da ileri giderek eğer çevrenizde depresyonda olan arkadaşlarınız varsa bu oyunu önermelisiniz diyorum. Ahlak, yardım, keşif ve pozitif psikolojik unsurların tamamını içinde barındıran bu oyunu daha detaylı inceleyelim.

EASTSHADE NEDİR?

Öyle bir ada hayal edin ki tüm sistem sadece güven üzerine kurulu. Eastshade  bir adanın tamamının adı. Bu adanın için de örneğin Nava ya da Lyndow isimli başka ülkeler de var. Örneğin Lyndow’dan iyi referans mektupları toplamadan Nava’ya giremiyorsunuz. İyi referans mektubu toplamak için içinde bulunduğunuz ülkenin halkına yardım etmeniz gerekiyor. Emin olun, yardım ettikçe daha fazla yardım etmek isteyeceksiniz. Daha fazla yardım ettikçe hem yetenekleriniz gelişecek hem de daha fazla gizli yer keşfedeceksiniz.

MİSYONUNUZ

Adada ressam olarak gözlerinizi açıyorsunuz. Ölmüş annenizin vasiyeti olan tepelere ve tapınaklara gitmek oyunun sadece bir amacı. Yani annenizin sizden istediği manzaranın resmini yapmak misyonunuzun bir parçası. Fakat diğer yandan yeni insanlar tanımak, arkadaşlar edinmek, yardım ederek içinde bulunduğunuz topluluğa katkı sağlamak en büyük amaç. Ülkeleri keşfederken eğleneceksiniz. Gezdiğiniz yerlerin ve tanıştığınız halkların çılgın sırlarını öğreneceksiniz.

Eastshadeki temsili halklar maymun, tilki, ayı ya da baykuş olarak temsil edilmiş olsa da bunu içinde yaşadığımız dünyaya benzetebiliriz. Bizim dünyamız Eastshade’den tabi ki daha komplike ve teferruatlı. Benzetmek doğru olmasa da Eastshade’de para kazanmak tabi ki bizim dünyamıza göre daha kolay. Oyunda büyük bir hata yapmak ve tamamen kaybetmek de ayrıca zor.

Ancak söylemeden geçemiyorum: artistlerin, müzisyenlerin, dini liderlerin, çiftçilerin ve en önemlisi birlikte farklılıklarımızla rağmen yaşamanın güzelliğini savunan buna benzer bir dünyada şuan olabilseydik keşke…

İlginizi çekebilir:

Önceki makale“Mars’ta yaşamı aslında 40 yıl önce keşfettik”
Sonraki makaleHis ve aklın gücü: Duygusal Zeka nedir?
Uluslararası ilişkiler kariyerine 2007 Nato/SHAPE'de başlayan Bahar Elif Akyuz, 2009 yılında Avrupa Birliği kriz önleme ve çatışmaların barışçıl çözümü konusunda uzmanlaşmıştır. 14 yıllık AB enstitüleriyle çalışma tecrübesini bugün STK'ların daha etkili sosyal kampanya yapmaları için kullanmaktadır. Başarılı iletişim teknikleri, görsel iletişim ve aktivizm alanında eğitimler veren Akyuz, aynı zamanda film yönetmeni ve senaristtir.