Ana sayfa Teknoloji Mobil Cihazlar Waze’de bulunan bir çok özellik Google Haritalar’a geliyor

Waze’de bulunan bir çok özellik Google Haritalar’a geliyor

355
0
Okuma süresi: 2 dakika

Google Haritalar, iOS ile Android sürümleri arasında bulunan farkı kapatmak ve iOS kullanıcılarına daha gelişmiş bir Google Haritalar deneyimi yaşatmak istiyor.

Google Haritalar artık trafik sıkışık olduğunda, bir sürücü hız sınırını aştığında ya da bir trafik sorunu yaşandığında bunu bildirebilecek. Speed Camera uygulaması ile entegre olacak olan uygulamanın, ileride daha işlevsel hale gelmesi bekleniyor.

Google Haritalar yeni özellikler kazanıyor

Google Haritalar alternatifi Yandex Haritalar karşısında elindekini güçlendirmek için geçtiğimiz sene Waze uygulamasını satın almıştı. Kullanıcılar yolda yaşadıkları herhangi bir sorunu uygulama üzerinden paylaşabilecek. Kaza ya da sıkışıklık durumu için kullanılması düşünülen uygulama ilerleyen zamanlarda trafik olaylarını rapor edebilecek.

Waze nedir?

Haziran 2013’te Google, Waze’i 1.3 milyar dolar karşılığında satın aldı. Waze için haritaların Wikipedia’sı diyebiliriz. Waze kullanıcılar tarafından gönderilen harita verilerini, seyahat zamanlarını ve trafik bilgilerini Waze sunucusuna iletir. Waze kullanıcıları kazaları, trafik sıkışıklığını, hız ve polis tuzaklarıyla ilgili bilgi verebilir.

Google Haritalar yeni ekleyeceği hız sınırını aşma ve trafik sıkışıklığı özellikleri bir kısım iOS cihaza gelmiş durumda. Herhangi bir trafik olayını bildirmek için tek yapmanız gereken uygulamanın arayüzü üzerinde bulunan butona tıklamak ve olayı raporlamak.

Google tarafından aktarılan bilgiye göre bu özelliklerin tamamen kullanıma sunulması Ekim’in sonunu bulabilir. Ekim ayı sonunda yapılacak olan güncelleme ile beraber kullanıcılar yol çalışması, engelli aracı, şeritlerin kapanması ya da yolda tıkanıklık olup olmadığını gibi detayları uygulama üzerinden paylaşabilecek.

İlginizi çekebilir: