Ana sayfa Uzay SpaceX 2022’den önce Ay’a kargo taşımaya başlamak istiyor

SpaceX 2022’den önce Ay’a kargo taşımaya başlamak istiyor

1053
0
[SpaceX]

Uluslararası Uzay Kongeresi’nde açıklamalar yapan SpaceX Başkanı ve teknoloji şefi Gwynne Shotwell, Ar-Ge aşamasındaki Starship uzay aracı ile 2022’den önce Ay’a ulaşmak istediklerini belirtti.

SpaceX’in Başkanı Gywnne Shotwell, Falcon 9 ve Falcon Heavy roketlerinin yerine geçecek uzay aracı Starship ile Ay’a tahmin edilenden daha önce ulaşmak istediklerini belirtti. Shotwell yaptığı açıklamada, “Ay’a 2022’den önce gitmeye başlayarak 2024’te gerçekleştirilecek insanlı görevler için yeterli kaynakları depolamak istediklerini” söyledi. Hotwell, bu şekilde NASA’nın 2024’te Ay’ın güney kutbuna düzenleyeceği insanlı görev için kargo taşıyacaklarını açıklamış oldu.

SpaceX’in Ay için belirlediği ilk görev tarihi 2023’tü. Starship’in ilk derin uzay yolculuğu olması planlanan görevde, başını Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın çekeceği sekiz kişilik mürettebat Ay yörüngesine gönderilecekti.

SpaceX’in ilk Ay görevini erken bir tarihe çekmek istemesi, ilk insanlı görev öncesinde çok önemli bir tecrübe kazanmalarını sağlayabilir. Öte yandan, Elon Musk’ın hırsını ortaya koyan kararlar SpaceX’in belirlenen takvimi sürekli öne çekmesine neden oluyor. Musk, kısa süre önce yaptığı açıklamada Starship uzay aracının ilk yörünge ateşlemesinin 2020 başlarında yapılabileceğini söylemişti. Super Heavy roketi ile entegreli olan Starship, Florida ve Texas eyaletlerinde geliştiriliyor.

Shotwell, Musk’ın hırsına yönelik şu açıklamalarda bulundu:

“Elon ortaya bu inanılmaz cesaret gerektiren hedefleri sunuyor ve insanlar ‘Yapamayacaksın, yörüngeye çıkmayacaksın, hiçbir zaman gerçek bir roket ateşleyemeyeceksin, Falcon Heavy başarılı olamayacak, Dragon uzay istasyonuna ulaşamayacak, hiçbir zaman roketleri yere indiremeyeceksin” dediler. Kısaca ne zaman bir şeyi yapamazsınız deseler bu mükemmel 6,500 çalışanımızı o işi başarmaları için motive ediyor.”

Starship’in maliyeti 5 milyar dolar. [SpaceX]

NASA’nın derin uzaydaki kargo taşıyıcısı olacak

SpaceX, Starship prototipini temsil eden Starhopper ile elde gerçekleştirdiği başarılı denemenin ardından Super Heavy roketinde kullanacağı Raptor motorlarını geliştirmeye başlamıştı. Ardından, Starhopper’ın üst modelleri olan Mk1 ve Mk2 uzay araçlarının inşası başladı. Eğer SpaceX 2020 takviminde başarılı olursa, Mk2 veya Mk3 yörüngeye çıkan ilk Starship olacak.

SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ötesine geçecek kargo görevlerini de çoktan cebe indirmiş durumda. NASA taşeronları Intuitive Machines ve ispace ile anlaşması bulunan SpaceX, 2024 Artemis görevi için kargo taşımacılığı yapacak. Shotwell’in açıklaması, bu görevin 2021 öncesinde başlayacağına işaret ediyor. SpaceX’in Artemis görevi için belirttiği Falcon 9’un yerini de Falcon Heavy ile yenilemesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir: