Ana sayfa Teknoloji Genç firmalar&şirketler Airbnb, Kaliforniya’da kiralanan evlerde parti verilmesini yasakladı

Airbnb, Kaliforniya’da kiralanan evlerde parti verilmesini yasakladı

Kaliforniya'nın Orinda semtinde yaşanan silahlı saldırıdan sonra internet üzerinden ev kiralama hizmeti veren Airbnb üzerinden kiralanan evlerde parti yapılmasını yasaklandı.
Okuma süresi: < 1 dakika

Kaliforniya’nın Orinda semtinde yaşanan silahlı saldırıdan sonra internet üzerinden ev kiralama hizmeti veren Airbnb üzerinden kiralanan evlerde parti yapılmasını yasaklandı.

Kaliforniya’ya bağlı Orinda semtinde Cadılar Bayramı partiside Airbnb üzerinden kiralanan bir evde yaşanan silahlı saldırıda 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Şirketin CEO’su ve kurucularından Brian Chesky konuyla ilgili olarak Twitter hesabında, “Bugünden itibaren parti için tutulan evleri yasaklıyoruz. İzin alınmadan yapılan partilerle savaşmak için çabalarımızı arttırıp, saldırgan davetlileri uzak tutmaya çalışacağız. Kaliforniya’da yaşanan o korkunç olayda bulunan davetlilerin davranışları da buna dahil edeceğiz” mesajını paylaştı.


Chesky bu durumun kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirterek, “Daha iyi hizmet vermemiz gerekiyor ve vereceğiz.” diye de ekledi.

Airbnb, kendi geliştirdiği “risk belirleme’ teknolojisini kullanacak. Bu teknoloji ile konaklama hizmeti yerine sadece parti vermek amacıyla tutulan evleri tespit edilecek ve risk unsuru içeren rezervasyonlar özel olarak oluşturulan ekipler tarafından kontrol edilerek, “misafir davranış kurallarına” aykırı olanlar engellenecek.

Peki Cadılar Bayramında Orinda’da ne yaşandı?

Kaliforniya’nın gelir seviyesi yüksek semtlerinden Orinda’da aile yemeği için kiralanan bir evde parti düzenlenmişti. 31 Ekim gecesi düzenlenen ve 100 kişiye aşkın sayıda kişinin katılım gösterdiği partide yaşları 19 ile 30 arasında değişen 5 kişi silahla vurularak hayatını kaybetmişti.