Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Mobil Teknolojide Bir Dönem Daha Kapandı

Mobil Teknolojide Bir Dönem Daha Kapandı

Okuma süresi: 2 dakika

Samsung’un 2010’dan beri geliştirdiği Exynos işlemcilerde CPU çekirdeği değişikliğine gidiyor. Bundan önce kendi CPU çekirdeklerini geliştiren Samsung artık bu işi kendi yapmayacak

Galaxy S7 ikilisi ve Exynos 8890 ile Samsung, şirket içinde geliştirilen Mongoose CPU çekirdeğini kullanıyor. Görünene öre Samsung özel CPU departmanını kapatmak istiyor. Karar, yaklaşık 300 çalışanın işten çıkarılmasına yol açacak ve 31 Aralık’tan itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Samsung haberi doğruladı ve Exynos yonga setlerini daha rekabetçi tutmak için kararın alındığını ayrıntılarıyla belirtti. Düşülenlere göre Samsung kendi geliştirdiği CPU çekirdeğini ARM ile değiştirecek. Huawei ve Qualcomm, geçtiğimiz yıllarda benzer bir durumu uygulamıştı

Galaxy S11 piyasaya bağlı olarak hem Exynos hem de Snapdragon konfigürasyonlarınla geleceği tahmin ediliyor. Özellikle Exynos 9830 versiyonunun 4 adet ARM Cortex-A77 çekirdeği ile gelmesi bekleniyor. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Samsung’un GPU geliştirme konusunda AMD ile görüştüğü söylenenler arasında.

Sizce Samsung ARM ve AMD ile işbirliğine girdiği takdirde piyasada nasıl bir farklılık olur. Düşüncelerinizi yorumlarda bekliyorum.