Ana sayfa Uzay Elon Musk: Mars’ta ilk koloniyi kurmak için 1,000 Starship gerekiyor

Elon Musk: Mars’ta ilk koloniyi kurmak için 1,000 Starship gerekiyor

2543
0
[SpaceX]

SpaceX CEO’su Elon Musk, Mars’ta ilk sürdürülebilir koloniyi kurmak için 1,000 Starship uzay gemisi ile 20 yıl boyunca kargo ve insan taşımak gerektiğini belirtti.

Elon Musk, ilk kez Eylül 2017’de duyurduğu ve insanlığı gezegenlerarası bir ırk yapmayı sağlayacak planına yeni detaylar sundu. Bir aylık suskunluğun ardından Twitter’a geri dönen Musk, Kızıl Gezege’de yerleşik bir koloni kurmak için 1,000 Starship gemisi ile 20 yıl süren görevler yapılmasını gerektiğini savundu.

Musk, son derece hırslı planını hayata geçirmek için yeniden kullanılabilir roketlerini son derece düşük bütçeli kullanmayı hedefliyor. Musk’ın bu plan kapsamında heyula gibi Starship uzay aracına biçtiği ateşleme maliyeti sadece 2 milyon dolar (uzay aracının uzunluğu Super Heavy roketi ile 118 metre olacak). Musk, NASA’nın bugün bir ateşleme için ortalama 152 milyon dolar harcadığını, SpaceX’in bu bütçenin %1’i ile Ay ve Mars’a ateşleme yapabileceğini öne sürdü.

Musk, Mars’ta uzun yıllardır hayalini kurduğu bir koloninin kurulması için de 20 yıl gerekeceğini belirtti. Burada temel faktör her iki gezegenin yörünge hareketlerine göre yapılması gereken ateşlemeler. Dünya ile Mars arasındaki mesafe her iki yılda bir minimuma (54 milyon kilometre) iniyor.

Starship’in yeniden kullanılabilirliği, Mars’ta koloni kurmak için en kritik faktörlerden biri olacak. Musk, bir Starship’in günde üç defa ateşlenebileceğini belirtti. Bu amaca ulaşılırsa, bir Starship yılda 1,000 ateşlenebilecek. Bugüne dek 100 civarında Falcon 9 roketi üreten SpaceX, her biri ile uzaya yılda maksimum 100 ton kargo taşıyabiliyordu. Starship için hedeflenen ateşleme ve kargo kapasitesine ulaşılırsa, SpaceX yılda yörüngeye 10 milyon ton kargo taşıyabilecek.

2020 yörünge, 2024 Mars

Musk, yörüngeye kargo taşıyabilen tüm uzay araçları ele alındığında taşıma kapasitesinin yılda sadece 500 ton civarında olduğuna dikkat çekti. Kısaca Ay’da tesis ve yörünge istasyonu kurmak için acil bir çözüm sunmanın şart olduğunu biliyor. NASA’nın ateşleme maliyeti sınırları aşan Space Launch System (SLS) roketinin 2024’teki Artemis görevine yetişmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Öte yandan SpaceX, 2022 öncesinde Ay’a kargo taşıma görevlerine başlama niyeti olduğunu açıklamıştı.

Musk’ın Ay ve Mars yolculuklarında lider olmayı planlayan hırslı planı son derece iyi ilerlemesi gereken bir çizelge gerektiriyor. SpaceX, Starship’in prototiplerinden birini 2020’nin ilk yarısında yörüngeye ateşlemeyi hedeflediğini açıklamıştı. Ardından 2022’de Ay’a insansız kargo görevleri başlayabilir. 2023’te Ay yörüngesine ilk insanlı yolculuk planlanırken, 2024’te Mars yolculuğu düşünülüyor.

Musk, 2025’e kadar birçok baş döndürücü görevi başarabilecek mi bilinmez. Ancak önemli olan takvim ile yarışmak değil, insanlığı sağ salim Ay ve ötesine adım atabilen bir ırk haline dönüştürmek.

İlginizi çekebilir: