Ana sayfa Teknoloji Donanım&Elektronik Apple’dan 16 inç’lik Canavar – Macbook Pro 16

Apple’dan 16 inç’lik Canavar – Macbook Pro 16

951
0

Uzun zamandır 15 inçlik Macbook Pro’nun satıştan kalkacağı düşünülüyordu ve düşünülen gerçekleşti. 15 inç’lik Macbook Proyu satıştan kaldıran Apple, 16 inç’lik Macbook Pro’yu Tanıtmış durumda.

Apple Mac Ürün Pazarlama Kıdemli Direktörü Tom Boger, bu bilgisayarı “daha büyük ekran, üst seviye performans, mümkün olan en yüksek pil kapasitesi, en iyi dizüstü bilgisayar klavyesi ve harika hoparlörler” olarak tanımlıyor.

Kullanıcıların oldukça şikayetçi olduğu kelebek klavyeye veda edilen 16 inç Macbook Pro işlemciden depolamaya oldukça geniş seçenekler sunuyor.

16 inçlik ekranında 3072×1920 piksel çözünürlüklü yeni MacBook Pro 226ppi yoğun bir tecrübe yaşatıyor. 500nit parlaklık değerine ulaşan ekran P3 renk gamını da destekliyor.

İşlemci tarafında Intel’in dokuzuncu nesil 6 ve 8 çekirdekli modellerini kullanan yeni cihaz pek çok yazılımda önceki nesillere göre iki kata kadar daha iyi işleme performansı elde edebiliyor. Grafik tarafında AMD ile ortaklığını devam ettiren Apple, Radeon Pro 5000M adındaki yeni ekran kartlarını kullanacak. 7nm sürecinde tasarlanan Radeon Pro 5000M ekran kartları 8GB’a kadar grafik belleği sunuyor. Daha büyük fanlar ve termal alan ile yüzde 28’e kadar daha iyi hava akımı hedefleniyor.

Kullanıcıların uzun süredir beklediği klavye değişimi de yapıldı. Apple’ın kelebek klavye mekanizması, birçok kullanıcının klavye sorunları ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştu.

Magic Keyboard isimli yeni klavye için iMac Pro’dakinden ilham alındığı söyleniyor. Fiziksel ESC tuşuna da geri dönüldü.

Apple’ın yeni dizüstü bilgisayarı 100 Wh pil ile geliyor. Cihazın kutusundan 96W şarj cihazı ve 2 metre uzunluğunda her iki tarafı USB-C olan kablo çıkıyor

Apple’ın yeni dizüstü bilgisayarı 18299 TL başlangıç fiyatına sahip. Cihaz özelliklerinde yükseltme yapıldığı takdirde cihazın fiyatı 51298 TL ye kadar yükselmekte.