Ana sayfa Bilim Dev balığın 450 metre derinlikte köpekbalığını yuttuğu nadir görüntüler

Dev balığın 450 metre derinlikte köpekbalığını yuttuğu nadir görüntüler

2660
0
[NOAA]
Okuma süresi: 2 dakika

Bilim insanları, robotik denizaltı ile derin sularda çekilen bir ziyafet esnasında hiç beklemedikleri bir sahne ile karşılaştı. Dev bir balık, bir köpekbalığını olduğu gibi yuttu.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından bu yıl başlarında son derece nadir görüntüler elde edildi. Güney Carolina eyaletinin yaklaşık 130 kilometre açıklarında, 450 metre derinlikte çekilen görüntüler, bir kılıçbalığı kadavrası ile ziyafet yapan birçok köpekbalığı ve balığı gösteriyor.

Görüntü kalitesi ile derin sulardaki ekosistemin nasıl işlediğine dair olağanüstü görüntüler sunan video, aslında kaza eseri elde edildi. NOAA’ya bağlı robotik denizaltı Deep Discoverer, SS Bloody Marsh adlı bir petrol tankerinin kalıntısını arıyordu. Bu esnada, tam 2.5 metre uzunluğundaki bir kılıçbalığının kalıntısı ile ziyafet çeken bir balık yığına denk geldi.

Connecticut Üniversitesi’nden deniz bilimcisi Peter J. Auster, kılıçbalığının ölüm sebebini bilmediklerini, akla gelen ihtimallerin yaşlılık, hastalık veya yaralanma olduğunu söyledi. Auster, kılıçbalığının kalıntılarında bir olta veya gemi kazasına işaret eden yaranın görülmediğini, zaten yüzlerce diğer balığın neden olduğu “hasar” nedeniyle sebebi anlamanın çok zor olduğunu belirtti.

Videoda tespit edilen iki köpekbalığı türünden biri uykucu köpekbalığı, diğeri de sert derili köpekbalığı (Centroscymnus owstonii). Geri kalan köpekbalıklarının büyük kısmını ise Genie’nin köpekbalığı (Squalus clarkae) adını taşıyan yeni bir tür olduğu ifade edildi.

Hiç beklenmedik bir son

Genelde leş yiyici olarak da bilinen uykucu köpekbalıklarının sudaki titreşimlerden belli bir mesafe kat edip kılıçbalığının kadavrasındaki ziyaete katıldığı düşünülüyor. Öte yandan, videonun ilerleyen anlarında beklenmedik bir misafir daha ziyafet masasında beliriyor: Atlantik iskorpithanisi (Polyprion americanus).

Derin sulardaki mağaralarda ve gemi enkazlarında mesken edinen ve boyları 2 metreyi bulan dev balıklar, dev orfoz adlı balığa benzetiliyor. Ziyafet alanına kolay bir av bulmak için geldiği düşünülen P. americanus, videonun sonlarına doğru köşeden çıkarak Deep Discoverer’ın kameralarına beliriyor. Ağzında, ziyafetten muhtemelen ağırlaşmış olan bir köpekbalığının kuyruğu görülüyor (yetişkin olmayan bir tane).

Auster, derin suların nadir ve şaşkınlık veren bir sahnesine tanık olduklarını ve cevaplardan çok yeni sorularla karşılaştıklarını belirtti.

Henüz okyanusların yüzde 80’ini keşfetmemiz insanlık için derin sular bambaşka bir evreni temsil ediyor.

İlginizi çekebilir: