Ana sayfa Teknoloji Sosyal medya Telegram Kurucusundan “Whatsapp’ı Silin” Uyarısı

Telegram Kurucusundan “Whatsapp’ı Silin” Uyarısı

3792
0

Facebook çatısı altında hayatını sürdüren WhatsApp’ın rakiplerinden Telegram, anavatanı Rusya’nın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması. Geçtiğimiz gün Telegram kanalı üzerinden bildiri yapan Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, “Tüm fotoğraflarınızın ve mesajlarınızın bir gün herkese açık bir şekilde paylaşılmasını istemiyorsanız WhatsApp’ı silin” ifadelerini kullandı.

Dünya çapında 200 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan Telegram,  WhatsApp’ın 1,6 milyarlık devasa kullanıcı tabanı yanında oldukça küçük bir platform olarak kalıyor. Ancak bu sayılar, Telegram’ın WhatsApp’a sağlam bir alternatif olmasını engellemiyor. Kurucu Durov’un WhatsApp’ın güvenli olmadığı belirttiği açıklamaları ise ilk değil.

Bu yılın başlarında Kurucu Durov’un WhatsApp’ta keşfedilen bir açık üzerine, “WhatsApp’taki yeni güvenlik açığı şaşırtıcı deği. WhatsApp hiçbir zaman güvenli bir yer olmadı” ifadelerini kullanarak, şirketin gizlilik odaklı bir hizmet haline gelmesi için, pazar paylarını kaybetme ve yetkililerle karşı karşıya kalma riskini göze almak zorunda olduğunu söylemişti. 

Rus istihbarat ajansı FSB, geçtiğimiz yıl Petersburg metro istasyonundaki bombalı terör saldırısı sonrasında Telegram’dan kullanıcıların konuşma geçmişlerini vermesini istemişti. Bu isteği reddeden Durov, kullanıcılarının güvenliğini riske atacak hiçbir veri paylaşımında bulunmayacaklarını ifade etmişti. Moskova hükümeti, teröristlerin saldırıyı organize etmek için Telegram’ı kullandığını düşünüyor. 

Bu hafta içinde platformda önemli bir güvenlik açığı keşfeden WhatsApp, kullanıcılardan uygulamaya güncelleme yapmalarını istedi. Hindistan’da bulunan açık, hacker’ların içerisinde kötü amaçlı yazılım bulunan bir video ile kullanıcıların mesajlarına erişimini sağlıyordu. Facebook, bu hafta hatayı düzeltti; ancak uygulamanın daha eski bir sürümünü kullanan kişilerin hala risk altında olduğunu belirtiyor.

KAYNAKForbes
Önceki makaleTesladan Elektrikli Pickup: Cybertruck
Sonraki makaleABD’li doktorlar ölmekte olan hastaları dondurarak ameliyat gerçekleştirdi
Mobil Teknoloji Konusunun Yanı Sıra Bilgisayar Donanımlarına Meraklı Bir Kişilik.