Ana sayfa Bilim Çevre Avustralya’daki orman yangınından kurtarılan koala Lewis hayatını kaybetti

Avustralya’daki orman yangınından kurtarılan koala Lewis hayatını kaybetti

777
0
Okuma süresi: 2 dakika

Avustralya’da binlerce hektar ormanı küle çeviren yangından ölmekte üzere iken kurtarılan Lewis adlı koala, hastanede uykuya yatırıldı.

Günlerdir devam eden yangınların binlerce hektar ormanı küle çevirdiği Avustralya’da, son yılların en dramatik kurtarma sahnelerinden birine tanık olunmuştu. Bir koala, yoldan geçen bir çift tarafından alevler arasında iken fark edilmiş ve son anda kurtarılmıştı. Koalayı fark eden ve eşinin hayvanı yanmakta iken kurtarmasına ait görüntüleri çeken Toni Doherty, koalaya torunlarından birinin ismi olan Ellenborough Lewis adını vermişti.

Lewis, Doherty’nin çektiği görüntülerde yaralarından dolayı ağlıyor ve açılan yaraları kanıyor. Alevlerden uzaklaştırılıp su içirildikten sonra battaniye sarılmış halde taşınırken yaraları ve kırılan pençesi görülebiliyor. 22 Kasım’da kurtarılan Lewis, Koala Port Macquarie Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Doktorlar, ileri derece yanığı olan Lewis’in yaralarından dolayı uyutulduğunu açıkladı. Facebook sayfasındaki açıklamada, “yaraların bazen daha da kötüleştiği veya iyileştiği, Lewis’in durumunda ise maalesef kötüye gittiğini ve onu uyutma kararı alındığı” ifade edildi.

Avustralyalı yetkililer günlerdir devam eden yangınları şu ana kadar altı kişinin yaşamına mal olduğunu, 600 evin küle döndüğünü ve milyonlarca hektar ormanın yok olduğunu belirtti. Ölen sayısız canlının yanı sıra, alevlere kurban giden koala sayısının 350-700 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Koala sayısı da giderek azalıyor

Dünyanın dört bir yanında yaşanan çevre felaketleri, belli bölgelere özgü koala gibi canlıların da sayısını hızla aşağı çekiyor. Koala Port Macquarie Hastanesi, GoFundMe kampanyası aracılığıyla elde edilen 1.7 milyon dolar ile 31 koalanın tedavi edildiğini açıkladı. Bilim insanları ise koala popülasyonunun giderek azaldığı ve “tehdit altındaki canlılar listesine” alınmaları gerektiği düşüncesinde.

Avustralya Koala Derneği’ne göre koala sayısı 80 bin civarında. Çok sayıda üniversitesinin bir araya gelerek gerçekleştirdiği bir araştırma ise nüfuslarını 329 bin civarında gösteriyor. Koala popülasyonunun, son üç nesilde %24 azaldığı da not düşüldü.

Bilim insanları Avustralya’da son 10 yılda sayıları artan orman yangınlarının artan atmosfer sıcaklıklarına bağlı olduğunu düşünüyor. New South Wales itfaiyesine göre sadece 26 Kasım günü kıyı şeridi boyunca birçoğu yıldırım düşmesi ile başlayan 125 yangın tespit edildi.

İlgili haberler: