Ana sayfa Küresel Çevre Avustralya’daki yangınlar 500 milyona yakın hayvanın hayatına mal oldu

Avustralya’daki yangınlar 500 milyona yakın hayvanın hayatına mal oldu

7397
0
[Pixabay]

Avustralya’da Eylül ayından bu yana devam eden yangınların, yaklaşık 500 milyon hayvanın hayatına mal olduğu tahmin ediliyor. En ağır bedeli ödeyen türlerden biri, koalalar.

Sydney Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, Avustralya’nın ormanlarında Eylül ayından devam eden yangınlar 480 milyon canlının hayatına mal oldu. Ölen canlılar arasında 8 bin koala olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu rakam, yangınların kıyı şeridi boyunca devam ettiği Yeni Güney Galler eyaletindeki koala nüfusunun üçte birini temsil ediyor.

Avustralya Çevre Bakanı Sussan Ley, yangınlarda ne kadar canlının öldüğünü anlayabilmek için alevlerin dinmesi gerektiğini söyledi.

Koalalar, yavaş hareket ettikleri ve yangınların kısa süre yayıldığı yoğun ormanlık alanlarda yaşadıkları için en yüksek risk altında olan canlılardan biri. İtfaiyeciler bugüne kadar müdahale ettikleri alanlarda birçoğu yanarak veya susuzluktan ölmüş birçok koala buldu.

Doğa Koruma Konseyi’nden Mark Graham, “alevlerin çok yüksek sıcaklığa ulaştığını ve büyük bir hızla yayıldığını, aynı zamanda çok geniş bir alanı etkilediklerini” belirtti. Bu sebeplerden, yanarak yok olan birçok hayvanın kalıntısını bile bulmak mümkün olmayacak.

Vahşi doğa ekipleri kolaların yanı sıra kanguru, possum ve keseli sansar gibi birçok havyan türünün alevlerden kaçmakta zorlandığını belirtti.

Yaşanan facianın kayıpları giderek artarken, yaraları sarmak için yapılan çalışmalar da güç kazanıyor. Yeni Güney Galler’de yer alan Port Macquarie Koala Hastanesi 1,5 milyon dolar bağış toplayarak yangından kurtarılan koalaları tedavi ediyor.

Sosyal medyada beliren birçok paylaşım da yangından kaçmaya çalışan canlıların düştüğü durumu gözler önüne seriyor:

9 milyon dönüm orman yok oldu

Avustralya’nın altı eyaletinde devam eden yangınlar, ülkenin ekolojik sistemine çok ağır darbe vurdu. Her sene yaşanan çayır yangınlarının bu sene kontrol çıkmasının, tüm eyaletlerde sıcaklığın 40 dereceye ulaşan aşırı sıcaklardan kaynaklandığı belirtildi.

Meteorologlar, aşırı sıcakların sebenin Hint Okyanusu Dipol’ü (IOD) adı verilen iklim sistemine bağlıyor. Hint Okyanusu’nun yüzeyindeki sıcaklığın artarak azalmasının, Avustralya iklimi üzerinde ciddi bir etkisi olduğu ifade ediliyor.

Hawaii’deki tatilinden dönen Avustralya Başbakanı Scott Morrison aylar sonra yangın hakkında ilk kez açıklama yaparken, medya ve kamuoyunun tepkisini çekti.

İlginizi çekebilir:

KAYNAKIFLS
Önceki makaleYerli Otomobil Tanıtıldı! – Hakkında Bilinen Her Şey
Sonraki makaleMaraton koşucusu çok şiddetli kusmaktan yemek borusunu yırttı
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.