Ana sayfa Bilim Arkeoloji Asurlulara ait antik tablette hastalığa işaret eden şeytani figür bulundu

Asurlulara ait antik tablette hastalığa işaret eden şeytani figür bulundu

543
0
Temsili fotoğraf. [Juano Ferres/Flickr]
Okuma süresi: 2 dakika

Danimarkalı bir araştırmacı M.Ö Yedinci yüzyıldan kalan çivi yazısı tablette, Asurluların epilepsi hastalığına neden olduğuna inandığı şeytani figür keşfetti.

Çivi yazısı bir tabletten anlaşıldığına göre, epilepsi dünyanın ilk medeniyetleri arasında yer alan Asurlular dönemine kadar uzanan bir hastalıktı. Hatta, Asurlular hastalığın bir iblisin işi olduğuna inanıyordu.

Les Journal Des Médecines Cunéiformes dergisinde yayımlanan araştırmada, M.Ö Yedinci yüzyıldan kalan ve üzerinde şeytani bir figür içerdiği tespit edilen nadir tabletlerden biri konu edildi. Danimarkalı araştırmacı Troels Pank Arbøll, şeytani figürü çivi yazısı tabletin arka kısmında tespit etti.

Kopenhag Üniversitesi’nde akademisyen olan Arbøll, “tabletin bilim olarak tanımlayabildiğimiz çalışmalara dair ilk örneklerden birini temsil ettiğini” belirtti. Arbøll, tablette “Asurlu doktoron hastalıkları teşhis ve tedavi etmekte nasıl eğitildiğine dair bilgiler bulunduğunu” söyledi.

Tablette açıklaması verilen hastalık ise günümüzde sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi. Tablette başka zihinsel hastalıklara da yer verilse de, sadece epilepsi şeytani bir etki ile bağdaştırılıyor. Arbøll, buradan yola çıkarak tabletin “bennu”, yani epilepsi iblisine işaret ettiğini düşünüyor.

Antik tablette saklı iblis

Arbøll’un iblisin tasvirine ait açıklaması şu şekilde:

“Tabletin arka kısmında yer alan figür 6.4 cm uzunluğunda ve 2.6 cm genişliğinde. Baş, kulaklara ve eğri boynuzlara sahip. Ayrıca bir yılanınkini andıran dili ve muhtemelen kertenkele benzeri gözü var. Boynu uzun ve vücudu bozuk bir şekilde dağılmış saçlara sahip. Görünümü kesinlikle insansı. Maalesef, gövdenin büyük kısmı parçalanmış bir görünüme sahip… Sol el pençe veya patiye benziyor, sağ el ise sivri bir parmak ile şişkin görünüyor. Yaratık, sol bacağı boyunca yerleştirilmiş bir kuyruğa sahip ve bu bacağın fark edilebilir kasları bulunuyor.”

Resim

Tabletin Kisir-Ashur adı verilen bir doktor tarafından yazıldığı düşünülüyor. Tablette iblisin yanı sıra şifalı otlarla tedavi yolları, zehirler ve doğal zehirlerden de bahsediliyor.

Epilepsi, aralıklarla kendini gösteren nöbetlere neden oluyor. Sebebi kesin olarak bilinmeyen hastalıktan 2015 itibari ile 39 milyon insanın mağdur olduğu biliniyor.

Araştırma makalesini bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: