Ana sayfa Dünya Çinli taykonotun yörüngede duyduğu tuhaf sesler ne olabilir?

Çinli taykonotun yörüngede duyduğu tuhaf sesler ne olabilir?

[China.org.cn]
Okuma süresi: 2 dakika

Çinli taykonot Yang Liwei’in yörüngede duyduğu sesler, Apollo 10’un başından geçenlerin ardından uzay görevleri hakkındaki en ensrarengiz detaylardan biri olarak kayıtlara geçti.

Yang Liwei, 16 Ekim 2003 tarihinde gerçekleştirilen Shenzhou 5 görevi ile Çin’in yörüngeye çıkan ilk taykonutu oldu. Çin, o gün Rusya ve ABD’nin ardından uzaya insan gönderen üçüncü ülke unvanını elde etti.

Liwei, 2016’da Çin Merkez Televizyonu’na (CCTV) yaptığı açıklamada, “21 saat süren görevinde tuhaf sesler duyduğunu” belirtti.

Xinhua haber ajansında yer alan bilgiye göre Liwei, “Uzayda karşılaştığım olağan olmayan durum ara sıra yaşanan vurma sesleriydi” ifadesini kullandı.

Liwei, “kapıya vurur gibi seslerin Shenzhou uzay aracının içinden veya dışından gelmediğini, sanki birisinin tahta bir çekiç ile metal kovaya vururmuş gibi uzay gemisine vurduğunu” söyledi.

Liwei, sesleri duyduğu zaman gerginleştiğini ve ne olduğunu anlamak için uzay aracının penceresinden dışarı baktığını söyledi. Ancak dikkatini çeken hiçbir şey göremedi. İşin ilginç tarafı, Liwei’nin bahsettiği sesler sırasıyla 2005 ve 2007 yıllarında düzenlenen Shenzhou 6 ve 7 görevlerindeki mürettebat tarafından da duyuldu.

Apollo 11’in başına gelenler kadar esrarengiz

Liwei’nin duyduğu seslerin kaynağı hakkında kesin bir şey söylemek mümkün olmasa da belli teoriler söz konusu. İlki, oldukça düşük ihtimale sahip uzay enkazı çarpması. Düzensiz aralıklarla aynı sesi çıkaracak ve gemiye gözle görünür şekilde zarar vermeyecek sebebin uzayda çok yüksek hızla hareket eden mikro enkazlar olması tatmin edici bir açıklama sunmuyor. İkinci ve daha mantıklı teori, düşük sıcaklık ortamında Shenzhou uzay aracının genişleyerek bükülmesinden kaynaklanan sesler. Yine de, bu durumda kapıya vururmuş gibi ritmik sesler değil, uzun süreli gıcırtıları andıran seslerin çıkması gerekirdi.

Shenzhou 5’in başından geçen gizemli detayın bir benzeri, Mayıs 1969’da düzenlenen Apollo 10 görevinde de yaşanmıştı. Ay’a düzenlenen ilk insanlı görev öncesindeki son yörünge görevini temsil eden Apollo 10 esnasında, mürettebat “açıklayamadıkları ıslık benzeri sesler duymuştu.

Olay, Apollo 10 Ay’ın öteki yüzü üzerinde hareket ederken yaşanmıştı. Uzay aracı ile Dünya arasındaki radyo iletişimi bir saat boyunca kopmuş ve astronotlar bu esnada “müziğe benzettikleri” sesler işitmişti.

Söz konusu olay hakkında NASA hiçbir zaman resmi bir açıklama yapmsa da, kumanda modülünde kaydedilen sesler hakkında astronotların yaptığı konuşma kayıtlara geçmişti.

Her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da, Liwei’nin duyduğu seslerin Shenzhou uzay araçlarının tasarımı ile bağlantılı olma ihtimali yüksek. Çinli taykonotların yakın geçmişte yapılan görevlerde benzer bir durumla karşılaşıp karşılaşmadığı ise bilinmiyor.

İlginizi çekebilir: