Ana sayfa Dünya Alevler Avusturalya’nın Kanguru Adası’nı küle çevirdi

Alevler Avusturalya’nın Kanguru Adası’nı küle çevirdi

683
0
[NASA]
Okuma süresi: 2 dakika

Uydu görselleri, Avusturalya’nın en güzel doğaya sahip köşelerinden Kanguru Adası’nın üçte birini küle çevirdi. Yaşanan ekolojik tahribatın onarılması çok zor.

Avusturalya’nın “Galapagos Adaları” olarak adlandırılan Kanguru Adası, Güney Avusturalya eyaletinin güneyinde, Adelaide kentinin 112 kilometre güneybatısında kalıyor. Kanguru Adası, Tazmanya ve Melville Adası’nın ardından Avusturalya’nın en büyük üçündü adasını temsil ediyor.

Sadece 4,700 kişinin yaşadığı ve ağırlıkla tarım ve ekoloji turizminin yapıldığı adanın büyük kısmı deniz aslanları, kanguru, koala ve çeşitli kuşların yaşam alanı olarak korunuyordu. Adanın batısında yer alan Flinders Chase Ulusal Parkı’nda penguenler ve benzersiz kaya oluşumları yer alıyor. Ada aynı zamanda tamamen safkan Ligurian bal arılarına ev sahipliği yapıyor.

16 Aralık 2020’de elde edilen görüntü. [NASA]

NASA Goddard Uzay Merkezi’nden Lynn Jenner, uydular ile çekilen görüntülerin yayınlanmasının ardından “adanın üçte birinin küle döndüğünü” belirtti. Jenner, yaşanan ekolojik tahribatın “nesiller boyu geri dönüştürülemeyecek kadar ağır olabileceğini” ifade etti.

NASA tarafından yayınlanan fotoğraflar, adanın alevlerden uzak olduğu 16 Aralık 2009 tarihi ile yangınların büyük kısmına yayıldığı 7 Ocak 2020 tarihindeki halini gösteriyor. Toplamda 155 bin dönüm arazinin küle döndüğü ve alevlerin yayılmaya devam ettiği belirtildi. Görüntüler, NASA Terra uydusunun MODIS cihazı tarafından elde edildi.

7 Ocak 2020’de elde edilen görüntü. [NASA]

Yaraların sarılması on yıllar sürecek

Kanguru Adası’nda yangınlar, Ocak başında Flinders Chase parkına düşen bir yıldırım ile başladı. En az iki kişinin öldüğü yangınlarda on binlerce hayvanın telef olduğu tahmin edilirken, en az 25 bin koalanın alevler arasında kaldığından korkuluyor.

Vahşi doğa yetkilileri, yangınların ince ayaklı keseli fare (dunnart) ve kahverengi bandikut gibi nesli tükenme noktasındaki türleri yok edebileceğinden endişe ediyor. The Guardian’a açıklama yapan ekolojist Pat Hodgens, “alevlerin söz konusu türlerin yaşadığı bölgeden geçtiğini ve bölgeyi mahvettiğini” söyledi.

Kanguru Adası’nda yaşanan ekolojik facianın yaralarının sarılması on yıllar alabilir. Koala ve kanguru gibi binlercesi yok olan canlıların sayılarının artması çok uzun süreceği gibi, birçok risk altındaki türü kaybetmiş olabiliriz.

ilginizi çekebilir: