Ana sayfa Dünya Kanguru burger satan restoran: Avusturalya ekonomisine yardım ettik

Kanguru burger satan restoran: Avusturalya ekonomisine yardım ettik

1015
0
[Pixabay]
Okuma süresi: 2 dakika

ABD’nin Utah eyaletinde bir restoran, Avusturalya’da binlerce kangurunun ölmesine neden olan yangınlar devam ederken menüsüne kanguru burger ekledi.

Avusturalya’da Eylül ayından bu yana devam eden yangınlar en az 28 insanın ve yaklaşık 1 milyar hayvanın ölümüne neden oldu (son miktarın artması bekleniyor). 20 milyon dönüm araziyi küle çeviren yangınlarda 3 bin ev yok olurken, 20 hayvan türünün yok olma tehlikesi ile burun buruna geldiği tahmin ediliyor.

On yıllar boyunca yaraları sarılamayacak hasarın oluşturduğu hassasiyete rağmen, Utah eyaletindeki Roy kentinde bir restoran menüsüne kanguru eti eklediğini açıkladı. Her ay menüsüne egzotik bir et yemeği ekleyen Burger Bar restoranından Joe Fowler, yerel KUTV kanalına yaptığı açıklamada, “kimseyi kızdırmak istemediklerini, sadece hamburger sattıklarını” söyledi. Fowler, konu hakkında bir açıklama yapma gereği duymadıklarını da not düştü.

Fowler, kanguru etini aylar önce sipariş ettiklerini ve Aralık ayında ellerine ulaştığını, her ne kadar menüye hemen eklemeyi düşünselerde “stok edecek yerleri bulunmadığını” ifade etti. Fowler, kanguru eti satın alarak yangınlarla boğuşan Avusturalya’nın ekonomisine yardım ettiklerini vurguladı…

İşin ilginç tarafı, Roy sakinleri Fowler’ın beklentilerini bile geride bırakarak “stok edilemeyecek kadar çok kanguru etini” sadece iki günde tüketti. Fowler, Facebook’ta yaptığı açıklamada iki gün içinde 400 kanguru hamburger sattıklarını belirtti. Dahası, “ellerine daha fazla geçmeleri halinde daha fazla kişinin kanguru etinin tadına bakmasını sağlayacaklarını” söyledi.

Fowler, kendilerine tepki gösteren kişi ve organizasyonlara destek vererek, “neden oldukları gürültünün kendilerine rekor kırmalarını sağladığını” belirtti.

Burger Bar, kanguru etinin yerine deve ile devam edeceklerini duyururken, Facebook’ta yorum paylaşan bazı müşteriler “develerin tadına bakmak için sabırsızlandıklarını” ifade etti.

Kanguru için başka ülkelerden sipariş alınacak

ABD’nin 1970’lerden bu yaba kanguru eti ithalatı üzerinde bir yasağı bulunmuyor. Avusturalya’nın ise 2016 ile 2017 arasında farklı ülkelere 3 bin ton kanguru eti sattığı biliniyor. ABD’de kanguru eti ve tüm ürünlerinin yasak olduğu tek eyalet, 2015’ten bu yana bu yasağı uygulayan California. Avusturalya’da kanguru eti satışı birçok yerde 1993’e kadar yasaktı. Bugün evcil hayvan maması olarak da tüketiliyor.

Avusturalya halkı, ulusal sembollerden biri olan kanguruların yenmesine birçok sebepten karşı çıkıyor. Popüler kültürde de önemli yer kaplayan kangurular, yemek opsiyonundan çok alternatif evcil hayvan olarak görülüyor.

KUTV’de çıkan haberi “hit” olarak değerlendiren ve diğer ülkelerden kanguru eti almaya devam edeceğini açıklayan Burger Bar, kapitalizmin gözü doymayan şımarık çocuğunu temsil eden küçük bir örnek.

İlginizi çekebilir: