Ana sayfa Bilim Kaya Yiyen Tuhaf Canlılar: Gemi Kurtları!

Kaya Yiyen Tuhaf Canlılar: Gemi Kurtları!

963
0
[wonderplugin_cond deviceinclude="Android"] [/wonderplugin_cond]

Yüzlerce yıldır gemicilerin korkulu rüyası olmayı başarmış olan bir canlı var. Belki bir tahmin yürütmek isterseniz muhtemelen aklınıza dev bir balina veya ona benzer devasa bir canlı gelecek. Ancak hiçbiri değil. Bu canlının halk dilindeki adı “Gemi kurtları”, gemilerin denizle temas eden ahşap bölgelerini yiyerek arkalarında kalsiyum karbonatlı delikler bırakan bu canlıların yeni bir türü daha keşfedildi ve bilim insanlarını hayrete düşürdü.

Northeastern Üniversitesinde Ocean Genome Legacy merkezinin direktörü deniz biyoloğu Dan Distel “Diğer gemi kurtlarına hem davranış hem görünüş olarak hiç benzemiyorlar” diyor. Distel haziran ayında Royal Society B. Dergisinde bu hayvanı tanımlayan bir makale yayımladı.

Bilimsel adı “Lithoredo abatanica” olan bu ilginç canlının akrabalarından ayrılan en önemli özelliği tahta yeri kaya yiyor olmaları. Yanlış duymadınız kaya yiyorlar ve bunu yapmayı çok seviyorlar.

Makalenin başyazarı, Portsmouth Üniversitesinden deniz biyoloğu Reuben Shipway, “denize daldık, bu yenmiş kayaları topladık ve kıyıya çıkarıp çekiç ve keski yardımıyla kırdık” diyor. “Kırdığımızda kayanın içinde bir sürü halinde gemi kurdu gördüğümüzde ne kadar şaşırdığımızı siz tahmin edin.”

Lithoredo türü diğer türlerden morfolojik ve fizyolojik olarak ta ayrılmakta, boyu iki santimetre ile otuz santimetre arasında değişiyor. Tükettikleri gıda ahşap yerine kaya olduğu için tabi dişleride buna göre farklılık göstermiştir. Dişleri sivri değil, geniş yüzeyli, küt ve spatula benzeri bir yapıdadır.

Distel “bence insanlar gezegenimizdeki hayatın çeşitliliği hakkında her şeyi bildiğini düşünüyor, ancak bu kesinlikle doğru değil” diyor. “Dünya henüz keşfedilmemiş inanılmaz yaratıklarla dolu ve yaptıkları şeyler bilim kurgu yazarlarının hayallerinin bile ötesinde olabiliyor…”

-Science is Everything-

KAYNAKPopular Science
Önceki makaleNASA: Boeing Starliner test uçusunda infilak edebilirdi
Sonraki makaleZ Kuşağının İzlemesi Gereken Başyapıtlar: Moon
Mehmet Emin Köse
Lisans eğitimimi Uludağ Üniversitesinde Biyoloji üzerine tamamladıktan sonra hedeflediğim alan olan kanser çalışmaları ve araştırmalarını yapabileceğim bir yüksek lisans programına kayıt oldum. Şu an İstinye Üniversitesi Moleküler Kanser Araştırma Laboratuvarında yüksek lisans öğrencisi statüsünde AR-GE bölümünde bulunmaktayım. Hücre Kültürü, Protein analizleri ve kanser araştırmaları özel ilgi alanım olması yanında, bilimi küçük yaşlardan itibaren seven biriydim. Bunların yanında yaşayış, sosyoloji, psikoloji, tarih konularına da ilgiliyimdir. 3 yıldır aktif olarak Blog yazarlığı yapmaktayım. 30 Ocak 2019’da ise DijitalX ailesine katıldım ve yazmaya burada devam ediyorum. “Bilim Her şeydir” parolası hayatıma yön vermeye devam ettiği sürece böyle biri olmaya devam edeceğim. -Science is Everything-