Ana sayfa Diğer Bilimler Psikoloji Beyninde 10 yıl boyunca yumurta büyüklüğünde tenya ile yaşadı

Beyninde 10 yıl boyunca yumurta büyüklüğünde tenya ile yaşadı [Hassas İçerik]

2200
0
[Ascension Sento]

Yıllarca şiddetli baş ağrıları ile yaşayan ABD’li adam, nihayetinde doktora gitmeye karar verdiğinde beyninde yumurta büyüklüğünde tenya yaşadığını öğrendi.

Texas eyaletinde yaşayan Gerard isimli adam, kendisini kusmaya kadar sürükleyen çok şiddetli baş ağrıları yaşamaya başlayınca doktora göründü. Beyin röntgenleri Gerard’ın beyin sıvısının normalin üzerinde olduğunu ve kafatası içindeki basıncın ölümcül seviyede arttığını tespit etti.

MRI taramalarında beynin içindeki basıncın artmasından sorumlu bir kist bulundu. Ascension Seton medikal merkezinde görevli Dr. Jordan Amadio, kistin tuhaf görünümü nedeniyle beyinden çıkarılmasının ardından laboratuvarda patoloji analizinden geçirilmesini istedi. Sonuçlar korkuçtu: Taenia solium türüne ait tenya, 10 yıldır Gerard’ın beyninde yaşamıştı.

ABD Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından verilen bilgiye göre, tenyalar su, gıda yaşadıkları bölgeler ile temas etme yoluyla insanlara geçiyor. Aynı zamanda az pişmiş biftek veya domuz eti yenirse de bulaşabiliyor. Genelde bağırsaklarda yer edinen tenyalar, nadir olarak kaslara veya beyne de sıçrayabiliyor. Varlıkları semptomlar zayıf olduğu için uzun süre fark edilemeyebiliyor. Ancak beyine bulaşmaları halinde ölüm riski doğurabiliyorlar.

Amadio, ABD’de her yıl beynine tenya yerleşen yaklaşık 1,000 “neurocysticercosis” hastası tespit edildiğini ve çok azının ameliyat ile tedavi gerektirdiğini belirtti. Gerard’ın beynindeki tenyanın 4-5 santimetre uzunluğunda ve “salkım” vaziteyinde bulunduğu belirtildi. Bu da birkaç larva kistinin bir araya gelmesini temsil ediyor. Amadio, Gerard’ın muhtemelen bağırsak kurdu yumurtaları içeren gıda ile beslendiği için hastalandığını ve gıda hijyeninin düşmesiyle, bu tür enfeksiyonlara yakalanma riskinin ciddi ölçüde attığını belirtti.

Amadio, gıda tüketiminde hijyene çok dikkat edilmesi gerektiğini ve özellikle tenya enfeksiyonunun yüksek olduğu Meksika, Latin Amerika ve Hindistan gibi bölgelerde riskin arttığını belirtti. Eğer baş dönmesi ve ciddi baş ağrısı çekerseniz, mutlaka doktora görünmeniz gerekiyor.

Amadio, ameliyat ekibinin tecrübesi sayesinde Gerard’ın ameliyatının çok başarılı geçtiğini belirtti. Gerard, ameliyatın ardından normal hayatına döndü.

Aşağıdaki görseller ameliyat esnasında ve sonrasında çekildi:

[Ascension Senton]
[Ascension Senton]
[Ascension Senton]

İlginizi çekebilir: