Ana sayfa Bilim Tiktok’ta milyonların izlediği üç bacaklı deniz canlısının türü ne?

Tiktok’ta milyonların izlediği üç bacaklı deniz canlısının türü ne?

1410
0
[TikTok/Natalie1526n]

New York’un Coney Adası kıyılarında bir balıkçının tuttuğu ve görüntüleri TikTok’ta paylaşılan deniz canlısı, görünümü ile TikTok’taki milyonları şaşkına çevirdi.

New York’lu bir balıkçının oltasına takılan ve görüntüleri TikTok kullanıcısı Natalie1526n tarafından paylaşılan canlı, üç bacaklı balık ve ahtapot karışımı bir balığa benziyor. Oysa, şaşkın ve savunmasız bir görünüm sergileyen canlının ne olduğu oldukça iyi biliniyor.

TikTok üzerinde şu ana kadar yaklaşık 2 milyon kişinin izlediği ve Reddit ile YouTube gibi diğer platformlarda da binlerce kişinin paylaştığı videodaki canlı bir vatoz türü olan clearnose skate (Raja eglanteria). IFLS sayfasına açıklamada bulunan Londra Doğal Tarih Müzesi’nden James Maclaine, canlının “katlanmış bir vatoza” benzediğini ve oldukça iyi bilinen bir tür olduğunu belirtti.

Atlantik Okyanusu’ndan Meksika Körfezi’ne ve ABD’nin Massachussets eyalatinden Florida kıyılarına kadar Doğu Yakası’nda yaşayan R. eglanteria, genelde balıkçıların oltasına denk gelmese de balıkçı teknelerin ağına sıkça takılan bir canlı.

R. eglanteria diğer vatoz türleri gibi düz olsa da bazı değişik fizyolojik özelliklere sahip. Çıkıntılı bir burnun yanı sıra iki yan uzantı ile biten kuyruğu bulunuyor. Üst kısmı siyah çizgi ve lekelerle kaplı kahverenge sahip olan vatozun alt kısmı ise tamamen lekesiz ve beyaz oluyor. Birçok vatoza kıyasla dikenleri de bulunmayan R. eglanteria’nın gövdesinin merkezinden kuyruğuna kadar inen kör çıkıntıları bulunuyor.

Küçük balıkların yanı sıra karides, kabuklu deniz canlıları ve yumukşakçalar ile beslenen R. eglanteria’nın boyutu 45 ile 85 cm arasında değişiyor.

Aşağıdaki videoda, bir R. eglanteria embriyosuna bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: