Ana sayfa Küresel Çevre Fjadrargljufur : Dünyanın en güzel kanyonu

Fjadrargljufur : Dünyanın en güzel kanyonu

2712
0

İzlanda’nın büyüleyici güzelliği Fjadrargljufur kanyonu 2 milyon yıllık geçmişi ve eşsiz yapısıyla insanları kendisine bırakıyor.

İzlanda’nın büyüleyici ve telefuzu zor yerlerinden birisi olan Fjadrargljufur’un kendisini ülkedeki diğer yerlerden ayıran ve görmeye değer kılan ayrı bir özelliği var. 2 km uzunluğunda ve 100 metre derinliğinde muhteşem bir kanyonu. Fjadrargljufur, doğa severlere ve alternatif lokasyonları keşfetmeyi sevenlere hitap eden çok farklı bir tatil deneyimi sunuyor ve İzlanda’nın en meşhur yerleri arasında bulunuyor.

İzlanda’nın en güzel kanyonu Fjadrargljufur

Fjadrargljufur’un hikayesi

Buzul çağından kalan ve 2 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan Fjadrargljufur, İzlanda’nın güneydoğusunda bulunuyor. Yakınlarında bir de köy bulunan kanyon aynı zamanda tarım ve turizm açısından İzlanda’nın önemli noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Fjadrargljufur, çalılık ve otluklardan oluşan bitki örtüsü haricinde görüntüsüyle insanı büyüleyen bazalt kayalıklara da ev sahipliği yapıyor. Başkente 3-4 saatlik mesafede bulunan kanyona gitmek isterseniz Reykjavik’te kalabilir ve günübirlik olarak kanyonu görmeye gidebilirsiniz.

İzlanda'nın en güzel kanyonu Fjadrargljufur
İzlanda’nın en güzel kanyonu Fjadrargljufur

Fjadrargljufur kanyonunu gezmek isterseniz

Genel olarak kıvrımlı bir yapısı olan kanyon ve patikalarla çevrilmiş kanyona, 2 kilometrelik rota üzerinden kolayca keşfedilebiliyor. Engebeli olmayan rotası, bitki örtüsü ve zeminin düz olması sebebiyle basit trekking ekipmanlarıyla tamamlanabiliyor. Plansız tatil yapmayı sevenlerdenseniz, başkent Reykjavik’ten araç kiralayarak öncelikle Kirkjubæjarklaustur’a gidebilir ve kendi rotanızı oluşturabilirsiniz. Farklı bir güzergah istiyorsanız adayı daire şeklinde 1,332 kilometre dolaşabilir ve kendi keşiflerinizi yapabilirsiniz. Kanyonun rotasının içerisinde bir çok farklı uğrak noktası bulunuyor fakat bu uğrak yerlerinin bazılarının kapandığını hatırlatmamız da fayda var.

İzlanda'nın en güzel kanyonu Fjadrargljufur
İzlanda’nın en güzel kanyonu Fjadrargljufur

Bu doğa harikası yeri gezerken birçok şelaleye ve yamaçlara denk gelebilirsiniz. İzlanda’nın doğasının kalbininin özelliklerini gözlemleyebilirsiniz. Özellikle Fjaðrá nehrinin Skaftá nehrine kadar izlediği yol ve o yoldaki manzaraların çok meşhur olduğunu belirtelim. Fotoğraflar meraklılarını kendine çeken bu kanyon muhteşem maceralar yaşayabileceğimiz bir yer gibi görünüyor. Eğer bir gün İzlanda’ya gitmeyi düşünüyorsanız bu kanyonu gezilecekler listenize mutlaka eklemesiniz.

KAYNAKWikipedia
Önceki makaleXiaomi’den Mi 10 Atağı!
Sonraki makaleUzayda patlatılan hidrojen bombası: Starfish Prime
Kripto para, blockchain ve teknoloji konularıyla ilgili 2019 yılından Dijitalx'de içerik üretiyor.